Stříbro nyní zažívá doslova zlaté časy.

Ekonomické oživení přišlo dříve a je mnohem silnější, než se očekávalo a poptávka průmyslu po drahých kovech tak strmě stoupá. Po stříbře prahnou i opatrní investoři, kteří ani rok po pádu Lehman Brothers finančnímu systému stále nevěří. Ti kupují stříbro jako levnější variantu zlata, tradičně považovaného za bezpečnou investici.

"V současné době si stříbro bere to nejlepší z obou stran," říká David Wilson, specialista na vzácné kovy londýnské pobočky banky Société Générale. "Nahoře ho drží obliba zlata i poptávka ze strany průmyslu," dodal Wilson.

Právě z těchto důvodů vyskočila cena stříbra minulý týden až na 15 dolarů za troyskou unci. Od začátku roku tak jeho cena vzrostla již o 33 procent. Stříbru se tím povedlo zastínit zlato, které za stejné období podražilo jen o osm procent. Podle analytiků ale nebude mít současná vysoká popularita stříbra dlouhého trvání.

Křehká rovnováha 

Vzácná rovnováha zájmu investorů a zpracovatelů kovů se totiž může brzy vychýlit na jednu či druhou stranu. Buď finanční krize povolí a investoři ztratí o obchodování se stříbrem zájem, nebo se oživení ekonomiky zastaví, což zchladí poptávku ze strany průmyslu.

Globální oživení hospodářského růstu by cenám stříbra podle odborníků paradoxně ublížilo. Konec krize by znamenal také konec ostražitosti investorů a jejich návrat k rizikovějším investicím. Poptávka zpracovatelů stříbra by ale rostla jen pomalu. Podle odhadů společnosti Barclays Capital nakoupí investoři během tohoto roku až 4850 tun stříbra, ať už v podobě mincí, cihel nebo fondů krytých tímto kovem. V loňském roce přitom nakoupili pouze 4054 tun stříbra, což je zhruba o pětinu méně.

S předpokládaným koncem krize a oživením ekonomiky by ale v příštím roce měl objem nakoupeného stříbra v příštím roce klesnout zhruba na polovinu, tedy na 2310 tun.

Obchodu s bílým kovem tedy hrozí příští rok značný převis nabídky, přestože poptávka po stříbře ze strany průmyslu se má zvýšit o dvě procenta a nakoupit by se mělo 12 700 tun kovu.

"Ceny se odvíjejí od zájmu investorů," tvrdí odborníci Barclays Capital. "Pakliže poptávka z jejich strany začne klesat, ceny stříbra se zhroutí," předpovídají analytici.

Těžaři věří průmyslu

Takovou situaci si ale logicky nepřejí producenti stříbra. Miguel Aramburú, šéf jednoho z největších světových producentů stříbra, peruánské těžební společnosti Hochschild Mining, předpovídá, že ceny stříbra se v příštích šesti měsících budou pohybovat mezi 13 a 16 dolary za unci. "Jestliže přijde celosvětové oživení ekonomiky, poptávka průmyslu po stříbře se zvýší," věří Aramburú.

Oživení průmyslu s sebou ale přinese i růst poptávky po dalších kovech, jako jsou měď, zinek nebo olovo. A protože se stříbro získává z rud právě těchto kovů, stoupne tak i objem jeho těžby, což může vést k poklesu jeho ceny na trzích.

ft.jpg