Osevní plochy technického konopí v Česku se od roku 2007 pětinásobně zmenšily, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Hlavním důvodem je pokles cen konopného vlákna, který nastal v důsledku hospodářské krize. Zatímco předloni dosahovaly plochy konopných polí rekordních více než 1500 hektarů, v loňském roce se snížily na 518 hektarů. Letos zemědělci podle předběžných odhadů vyseli konopí na 300 hektarech.

Zájem o konopné vlákno přitom roste. V současné době jej využívá především papírenský a automobilový průmysl, používá se také pro energetické účely. Z konopí se vyrábějí tepelné izolační rohože pro stavebnictví, textilie a lze ho užít jako stelivo pro zvířata. Stále populárnější je konopná kosmetika i konopné potraviny. K dostání je například konopná čokoláda, konopné pivo či těstoviny.

"V zemích Evropské unie je pěstování konopí setého podporováno a konopné materiály jsou mezi spotřebiteli propagovány. Je zde také tendence nahrazovat ve větší míře umělá vlákna, jejichž likvidace je z hlediska životního prostředí stále více problematická," stojí v materiálu ministerstva zemědělství.

V Česku v současné době působí pouze dva akreditovaní zpracovatelé konopného stonku - Josef Benedikt Kladno a společnost Lenka Kácov. Další zpracovatel, Marie Benešová z obce Bžany na Teplicku, ukončil letos v březnu svou činnost.

Tuzemští farmáři mohou na pěstování konopí čerpat základní zemědělskou dotaci - přímou platbu z EU na plochu. Mohou se také ucházet o peníze z národního dorovnání přímých plateb.

V ČR je povoleno setí pouze několika odrůd. Aby se v tuzemsku mohly pěstovat, musejí odrůdy obsahovat méně než 0,2 procenta omamné látky THC. Příznivci marihuany užívají Konopí indické - Cannabis indica, které obsahuje mnohonásobně vyšší koncentrace THC, vysvětluje na svém webu Konopářský svaz ČR.

Stejně jako v Česku se loni snížila pěstitelská plocha konopí setého i v EU. Osev zabíral 10.544 hektarů proti předloňským více než 14.000 ha. Hlavními producenty jsou zejména Francie, Velká Británie, Německo, Polsko, k předním patří i Česká republika. Osevní plochy se v loňském roce zvýšily pouze ve Velké Británii a Německu. Naproti tomu se konopí přestalo pěstovat ve Španělsku, Maďarsku a Rumunsku, další země výsev omezily.

Mimounijními evropskými zeměmi, v nichž se konopí pěstuje pro vlákno, jsou především Rusko a Ukrajina. V ostatních státech se farmáři pěstování konopí věnují v nepatrném rozsahu a zcela okrajově. I když osevní plochy na celém kontinentě poklesly, předpokládá se zvýšení objemu produkce vlákna této komodity.

Osevní plochy konopí setého v ČR

Rok 2005 2006 2007 2008 2009

Osevní plocha (v hektarech) 156 1155 1538 518 300*

* odhad

Zdroj: Státní zemědělský intervenční fond, Lnářský svaz ČR

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist