Každý rok je to stejné. O prázdninách se na burzách příliš neobchoduje a v září se trhy začnou opět hýbat. Jenže letošní rok je výjimečný. Objemy obchodů byly v srpnu v Česku letos vůbec nejvyšší. Na pražské burze změnily majitele akcie za 55 miliard korun. Burza má za sebou prudký růst - od začátku března přidala 80 procent. A investoři si růst cen nechtějí nechat ujít. Otázkou tak je, zda se budou burzy chovat netypicky i v poprázdninových měsících.

Statisticky bývá září pro akcie jedním z nejhorších měsíců v roce. To se sice letos po katastrofálním lednu a únoru téměř jistě nepotvrdí, přesto by ale mohlo přijít jisté vystřízlivění ze současného optimismu. To koneckonců naznačují i poklesy světových trhů v posledních dnech.

"Index PX se po silných růstech z posledních měsíců drží v blízkosti několikaměsíčního maxima. Na začátku září mohou nadále převažovat dozvuky pozitivní nálady vyvolané lepšími výsledky firem ve Spojených státech. Celkově však očekávám, že po třech růstových měsících uzavře index PX v září v záporných hodnotách," tvrdí analytik makléřské firmy Fio David Brzek.

A s tímto názorem není sám. Podle průzkumu HN mezi českými analytiky začínají být tuzemské akcie předražené. "Burzy mají za sebou šestiměsíční růst a návrat k předlehmanovským hodnotám. Mnoho akcií v Praze se nyní nachází nad nebo na úrovni průměrných cílových cen, což může být také důležitý psychologický faktor," říká Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

To se týká třeba akcií Telefóniky O2 nebo Erste Bank. V prvním případě je průměrná cílová cena 497 korun - o tři koruny nižší než na burze, v druhém 554 korun, tedy 200 korun pod současnou tržní cenou.

Většina ekonomů však v současné době čeká jen krátký "zdravý" propad. "V září se nečeká na žádná důležitá data. Trh tedy nemusí mít jasné vodítko, kam se vydat. Za takových podmínek může postupně klesat, což by bylo příjemnější než nějaký prudký propad," říká Petr Hlinomaz z BH Securities.

Podle něj se však můžeme dočkat lepšího konce roku. Řada velkých zahraničních fondů totiž v současné době "sedí" na penězích, kterých se budou chtít před koncem roku zbavit a investují je.

Ostatně podobné názory zaznívají i z USA. "Propad do deseti procent, který očekáváme, bude nákupní příležitostí, nikoli důvodem k panice. Na podzim se velcí hráči vrátí na trh s množstvím peněz, které teď zahálejí," řekl pro televizi CNBC Matthew Tuttle, který vede firmu Tuttle Wealt Management.