Rusko by mělo za tranzit svého zemního plynu přes Ukrajinu v příštím roce platit až o 60 procent více než v současnosti. Ve středu to navrhla ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz. Letos v lednu spor mezi Moskvou a Kyjevem ohledně plateb narušil tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy.
Ruský plynárenský gigant Gazprom se k navrhovanému zvýšení poplatků nevyjádřil. Rusko by podle Naftogazu mělo platit za přepravu 1000 krychlových metrů plynu na 100 kilometrů 2,62 až 2,72 dolaru (zhruba 47 až 49 Kč). To představuje nárůst o 57 až 60 procent ze současných 1,7 dolaru.
Martin Ehl: Putinův plynový odér - čtěte ZDE
Hrozby plynové krize skončily, tvrdí Tymošenková po schůzce s Putinem - čtěte ZDE
Výzva ke zvýšení poplatků přišla pouhý den poté, co ukrajinská premiérka Julija Tymošenková po jednání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem uvedla, že země vyřešily všechny zbývající problémy týkající se dodávek zemního plynu. "Musíme se dívat na celý obrázek. Ukrajina není pouze spotřebitelem, ale také tranzitní zemí. Do konce roku uvidíme ještě další rozhovory," uvedla analytička ropného a plynárenského sektoru Svetlana Grizanová ze společnost VTB Capital.
Náměstek generálního ředitele Gazpromu ve středu uvedl, že Ukrajina již do svých podzemních zásobníků načerpala 25 miliard krychlových metrů plynu, což je téměř dostatečné množství k zajištění zimních dodávek suroviny do Evropy.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol. Společnost je klíčovým exportérem plynu do Evropy, kde její dodávky pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist