Představitelé skupiny předních průmyslových a rozvíjejících se zemí G20 se dohodli, že budou pokračovat v rozpočtových a měnových opatřeních na podporu ekonomiky, dokud nebude zajištěno hospodářské oživení. Souhlasili rovněž s výrazným zvýšením vlivu rozvíjejících se zemí v mezinárodních finančních institucích. Vyplývá to z návrhu prohlášení ze sobotního zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20, který zveřejnila agentura Reuters.

Představitelé se podle návrhu rovněž dohodli na standardech pro omezení odměn v bankovním sektoru, včetně povinnosti vracet peníze při slabých výsledcích. Nedospěli však k dohodě ohledně stanovení konkrétních limitů pro odměny.

Výstup z jednání svědčí o tom, že velmoci vyslechli apel britského premiéra Gordona Browna a názory odborníků, podle nichž je nutné, aby státy nadále udržovaly podpůrné pilíře ekonomiky.

Brown ráno G20 varoval před přehnaným optimismem 

Gordon Brown v sobotu označil na úvod rozhovorů ministrů financí a šéfů centrálních bank G20 za závažnou chybu variantu, že by se některá z vyspělých zemí za současné situace odvrátila od plánů na záchranu a podporu ekonomiky.

Ekonomika se podle britského ministra nyní nachází v kritickém bodě - v poslední době se sice objevují známky hospodářského oživení, Brown však varoval před "uspokojením či přílišnou důvěrou". Upozornil rovněž na nezbytnost spolupráce při dalších krocích.

Zopakoval tak slova výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strausse-Kahna, který již v pátek uvedl, že světová ekonomika se sice začíná dostávat z hlubokého útlumu, ale oživení bude pomalé a předčasné stažení stimulačních opatření by ho mohlo narušit.

Brown podle BBC doslova prohlásil, že "je příliš brzy na to, opustit od podporování ekonomik, protože by to mohlo podkopat známky oživení ekonomiky a nechat ve štychu spotřebitelskou důvěru".

Zaostřeno na banky

Už na úvod jednání bylo jasné, že účastníci nebudou mít jednotný názor na financování zaměstnanců a bank a vyplácení bonusů. Bankovní sektor by se podle státníků neměl vrátit k dřívějšímu stylu podnikání. Banky by dle jejich názoru měly držet na uzdě rizika a skupina G20 by měla zavést závazná pravidla po omezování nadměrných odměn v tomto sektoru.

Ministři financí EU se již ve středu shodli, že odměňování manažerů především ve finančních institucích musí být regulováno.

Aktualizovaná prognóza Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) tento týden předpověděla, že eurozóna se v tomto čtvrtletí vrátí k růstu.

Všeobecně však převládají obavy z toho, co se stane, až vlády a centrální banky přestanou ekonomikám poskytovat podporu v podobě zvýšených výdajů a rekordně nízkých úroků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist