Sazby již zřejmě dál klesat nebudou. V 16 zemích, kde se platí eurem, ve Spojených státech ani v Česku. S tím, jak se začínají zlepšovat výhledy ekonomické situace, již není třeba jít s úrokovými sazbami dál dolů. Evropská centrální banka (ECB) je proto ve čtvrtek nechala beze změny na jednom procentu. A tam také pravděpodobně na dlouhou dobu zůstanou.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet naznačil, že s úroky v blízké době hýbat nebude. Prohlásil totiž, že nemá v úmyslu nijak zvyšovat úrok, za který teď půjčuje bankám v podpůrných programech, jejichž cílem je rozhýbat zamrzlý mezibankovní trh. "Pokud by tyto úroky zvedl, znamenalo by to, že v budoucnu očekává i růst základní úrokové sazby ECB. Jeho vyjádření tedy znamená, že se s úroky v eurozóně hýbat nebude," říká ekonom banky Goldman Sachs Dirk Schumacher .

Změna úroků v eurozóně je klíčová i pro Českou národní banku. Tím, že se budou dlouho držet dole, si podobný "luxus" může dovolit i ČNB. Její guvernér Zdeněk Tůma přitom již dříve naznačil, že ani v Česku se teď s úroky načas hýbat nebude.

Trichet zároveň ve čtvrtek prohlásil, že není třeba nijak spěchat se stahováním peněz, které Evropská centrální banka nalila do ekonomiky. "Teď není správný čas přemýšlet o ukončení programů na pomoc ekonomice," řekl Trichet. Obává se totiž, že by to mohlo zpomalit, ne-li zastavit, rodící se ekonomické zotavení. Bankovní trh by mohl znovu zamrznout a v konečném důsledku by se ještě více zvýšila nezaměstnanost.

Na to mají stejný názor i představitelé většiny zemí skupiny G20, kteří se na víkend zamířili do Londýna. Podle lucemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera ještě není čas na ukončení rozpočtových injekcí, i když vlády a centrální banky musí být na tento krok připraveny a následně ho koordinovaně provést.

Volba strategie, jak stáhnout peníze zpět z ekonomiky, se nicméně již stává ekonomickým tématem číslo jedna. Mnoho bankéřů a analytiků totiž varuje, že pokud se tak nestane včas, povede taková situace k vysoké inflaci. Právě tyto plánované kroky by ale mohly opět způsobit prudký růst úroků ve světě. "Až přijde čas, budeme muset úroky zvyšovat stejně rychle, jako jsme je předtím snižovali," řekl pro televizi CNBC šéf filadelfské pobočky americké centrální banky Fed Charles Plosser.

"Naše strategie je jasná. Musíme začít rušit naše zvláštní programy a zredukovat naši bilanci, jinak hrozí vysoká inflace," dodal Plosser.

Podle něj však Fed úroky nezačne ze současné nulové hodnoty zvedat letos. Americká centrální banka však již začíná připravovat investory na ukončení programu na nákup cenných papírů krytých hypotékami v hodnotě 300 miliard dolarů.


VYČKÁME
Šéf ECB Jean-Claude Trichet s úroky hýbat nebude a nechce ani začít stahovat peníze nalité do ekonomiky eurozóny.
FOTO: BLOOMBERG