Světové politické špičky chystají omezit odměny bankéřů. Shodly se na tom na summitu G20 v Londýně. Čeští finančníci si však ani nepřipouštějí, že by se to mohlo týkat i jich.

Přečtěte si, co říkají jednotliví bankéři - ZDE

„Jsme přece soukromá společnost. Nechápu, jak by nám někdo mohl regulovat platy. Pokud nás koupí stát, tak potom ať si dělá, co chce,“ reagoval šéf investiční banky Wood & Company Jan Sýkora.

„Jakmile to bude direktiva EU, tak se to týká i Česka. Mě to ale nevzrušuje, naše bonusy jsou zaokrouhlovací chybou ve srovnání s bonusy západních bankéřů,“ dodal šéf české Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Jaká bude skutečnost, není jisté. Z dohody G20 totiž zatím nevyplývá, koho všeho by se omezení mělo týkat. Vypadá to však, že na regulaci odměn panuje všeobecná shoda.

 

 

Podle náměstka ministra financí Tomáše Zídka je pro i Česko. I on však tvrdí, že našich bankéřů se regulace zřejmě nedotkne. „Jejich platy jsou ve srovnání s Evropou a USA nízké. Navíc neobdrželi státní pomoc, tak pro to osobně nevidím důvod,“ řekl HN.

Anketa

Lubor Žalman - generální ředitel Raiffeisenbank

ČR Regulace soukromých firem je sama o sobě cesta do pekel. Problém nejsou bonusy jako takové, ale že jsou v současné době navázané na výsledky maximalne jednoho roku nebo I kratsiho obdobi. Ale spatna rozhodnuti se v bankovnictvi casto projevi az po letech, kdy uz je ale bonus vyplacen. Bonusy měly by být více provázané na rizika, ideálně na výsledky delsich odobi nez rok, napr. tří let. Pak by se důsledky špatných rozhodnutí bankovnich manazeru měly čas projevit ve větší míře na jejich bonusech než dosud. Jsem presvedcen, ze toto je klic k snizeni nechtenych rizik v bankovnictvi.Jakmile to bude EU direktiva, tak to plati I v CR. Mě to ale nevzrušuje, naše bonusy jsou "zaokrouhlovací chybou" ve srovnání s bonusy západních banéřů.

Jan Sýkora - spoluvlastník a předseda představenstva Wood & Company

Pokud k tomu přistoupíme tak, že stát bude určovat bnkám, které byli tesatátněny kolik mají platit svým zaměstnancům, tak na to má jistě právo. Na druhou stranu je něco jiného řídit banku než státní knihovnu. To buzde mít nepochybně vliv na kvalitu lidí, kteří v bankách dělají. Co se týče nás nedovedu si představit, že by někdo mohl regulovat naše platy. Jsme soukromá firma, když si stát Wood & Co. koupí, tak ať si potom dělá co chce.

Jan Lamser - člen představenstva ČSOB

Z toho, jak ty debaty sleduji mám pocit, že jde hlavně o záležitosti v oblasti investičního bankovnictví, kde lze generovat krátkodobě vysoký zisk a manažeři mohou být motivováni i k podstupování vysokých rizik. Přijde mi, že racionálnější diskuse jsou ohledně toho, zda by odměny neměly být více rozložené v čase či více vázané například na vývoj kursu akcií. To jsou úvahy, které chápu. Jiná věc je, že z toho celého Francie dělá mezinárodní politiku.

Gernot Mittendorfer - generální ředitel České spořitelny

Toto téma je relevantní jen pro několik evropských zemí, ne pro Českou republiku. Pokud jde o nás, jako ČS, máme systém manažerských odměň postavený tak, abychom předešli rizikovému chování ze strany manažerů.

Miroslav Singer - viceguvernér ČNB

Můj nazor na regulaci je negativní, odměňování je primárně věcí akcionářů. Tím, že do něj bude systematicky mluvit regulátor, vzniká další konflikt zájmů se špatně predikovatelnými důsledky. Má-li nějaký politik pocit, že stávající model regulace v jeho zemi selhal, měl by se věnovat zdokonalení běžných regulačních a dohledových nástrojů, případně reformě svých dohledových a regulačních institucí, ne se vrhat do nových sfér způsobem, který může v budoucnu např. zpochybnit ultimátní odpovědnost akcionářů finančních firem za chování jimi vlastněných institucí. A pravidlo zamést si na vlastním dvorku před tím, než říkám jiným, jak mají uklízet považuji za jedno ze základních.