Podmínky pro podnikání jsou v České republice letos horší než loni. Ukázala to zpráva s názvem Doing Business 2010, kterou ve spolupráci s Mezinárodní finanční korporací (IFC) vydala Světová banka (SB). První příčku si udržel Singapur, před ČR jsou všechny země Visegrádské čtyřky, tedy Slováci, Poláci i Maďaři.

Česká republika se v konkurenci 183 zemí umístila až na 74. příčce, zatímco o rok dříve byla na 66. místě. Slováci skončili 42. a proti loňsku si také pohoršili.

Rekordní regulace

Průzkum v jednotlivých zemích zjistil, že z celkového počtu 183 zemí, které jsou v žebříčku zahrnuty, jich v posledním roce 131 sáhlo k reformě regulace podnikání. To je rekordní počet a je to více než 70 procent všech států, navíc v situaci, kdy světová ekonomika prochází krizí.

V neprospěch České republiky hovoří například proces vydávání stavebních povolení, a to kvůli příliš velkému počtu úkonů, které jsou s tímto procesem spojeny. Na druhou stranu se ale zkrátila doba, která je k vydání povolení nutná. Na polovinu, respektive na 30 dní, se zkrátila doba zápisu do katastru nemovitostí.

Zpráva, která má letos podtitul Reforming through Difficult Times, zaznamenala od června 2008 do května 2009 ve sledovaných zemích celkem 287 reforem. To je meziroční nárůst o 20 procent.

Reformy se nejvíce zaměřily na zjednodušení procesu zahájení podnikání a jeho udržení, dále na posílení vlastnických práv, na zvýšení efektivity obchodních sporů a na celkové zjednodušení konkurzního řízení při ukončení podnikání.

Velký pokrok zaznamenalo Bělorusko, které se vyšplhalo z 82. na 58. místo, a je tedy daleko před Českou republikou. Zpráva Bělorusko označila také za jednu z deseti nejvíce reformních zemí. V Bělorusku je teď proti loňsku snazší začít podnikat, zjednodušilo se vydávání stavebních povolení a zmenšila se byrokracie při uzavírání zahraničních kontraktů.

Nejvíce za poslední rok reformovaly země východní Evropy a Střední Asie. Z celkového počtu 27 zemí jich reformovalo 26. Reformy se týkaly především insolvenčního řízení a zjednodušení přístupu k úvěrům.

"Vlády v Evropě a Střední Asii pokračují v reformách regulačních opatření v rámci své dlouhodobé strategie, i když poslední rok byl velmi náročný," sdělil Neil Gregory ze Světové banky. Z globálního pohledu první Singapur ale podle zprávy reformuje neustále, což mu v žebříčku zajistilo už čtvrté vítězství v řadě.

Pořadí zemí z hlediska jednoduchosti podnikání:

POŘADÍ ZEMĚ
1. (1.) Singapur
2. (2.) Nový Zéland
3. (3.) Hongkong
4. (4.) USA
5. (6.) Velká Británie
6. (5.) Dánsko
7. (7.) Irsko
8. (8.) Kanada
9. (9.) Austrálie
10. (10.) Norsko
11. (16.) Gruzie
..  
13. (15.) Saúdská Arábie
..  
15. (13.) Japonsko
..  
21. (19.) Švýcarsko
..  
24. (22.) Estonsko
25. (27.) Německo
26. (25.) Litva
27. (30.) Lotyšsko
..  
31. (31.) Francie
..  
42. (35.) Slovensko
..  
47. (41.) Maďarsko
..  
55. (45.) Rumunsko
..  
58. (82.) Bělorusko
..  
72. (72.) Polsko
..  
74. (66.) Česká republika
..  
89. (86.) Čína
..  
120. (118.) Rusko
..  
142. (146.) Ukrajina
..  
183. (183.) Středoafrická republika

Poznámka: V závorce pořadí v předchozím roce

Zdroj: Světová banka

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru