Světová finanční krize se bude v budoucnosti opakovat, i když v odlišných podobách. Uvedl to v rozhovoru pro BBC bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan.

"Finanční krize jsou každá jiná, mají však jeden základní zdroj. Tím je neuhasitelná schopnost lidských bytostí při konfrontaci s dlouhými obdobími prosperity předpokládat, že tato období budou stále pokračovat," řekl Greenspan.

Bývalý šéf Fedu rovněž uvedl, že předvídal příchod současné krize jako reakci na dlouhé období prosperity. Greenspan je přitom někdy kritizován, že neučinil dost pro to, aby krizi zabránil. Zodpovědnost za problémy, se kterými se nyní světová ekonomika potýká, však podle BBC popřel. "Je to v lidské přirozenosti. Dokud někdo nenajde způsob, jak změnit lidskou přirozenost, budeme mít další krize," prohlásil.

Rozporuplný muž

Greenspan připomněl, že současnou krizi odstartovaly transakce na americkém trhu s hypotékami pro lidi se špatnou úvěrovou historií. Upozornil však, že krizi mohly spustit i jiné faktory. "Něco by se dříve nebo později objevilo," prohlásil.

Greenspan rovněž varoval před zaváděním protekcionistických opatření v rámci snahy o dosažení hospodářského oživení. "Současné snahy o přeregulování (trhů) jsou reakcí na krizi," uvedl. "Problém je, že nemůžete mít volný světový obchod s vysoce regulovanými domácími trhy," dodal.

Kdo bude novým šéfem Fedu? Jaké jsou jeho povinnosti? - čtěte ZDE

Bývalý šéf Fedu prý za nynější krizi nemůže - čtěte ZDE

Greenspanovi kritici poukazují na to, že za jeho vedení Fed po recesi v roce 2001 držel příliš dlouho nízké úrokové sazby, čímž způsobil rozsáhlou úvěrovou bublinu. Greenspan se bránil tím, že zvýšení sazeb Fedu znemožnily globální síly, zejména přetlak peněz plynoucí z Číny a dalších prudce rostoucích rozvojových zemí.

Profesor politické ekonomie Harvardovy univerzity Dani Rodrik k tomu řekl: "Jedním z cílů šéfa Fedu je předcházet krizím a zajišťovat, aby na sebe banky nebraly přílišné riziko. Je to úkol, při jehož plnění ztroskotal bývalý šéf Fedu Alan Greenspan. Kvůli slepotě vůči nestřídmosti trhu - malé "vadě" v jeho uvažování, jak to později sám označil - nevěnoval pozornost úskalím spojeným s finančními inovacemi wallstreetských titánů."