Americká ropná společnost Chevron a její partneři dnes definitivně dali zelenou obřímu australskému projektu zkapalněného zemního plynu (LNG) Gorgon. První fáze projektu, který bude dosud největší investicí do surovinového sektoru v Austrálii, bude stát 37 miliard USD (asi 649 miliard Kč).

Chevron, který má v Gorgonu podíl 50 procent, uvedl, že první dodávky LNG se očekávají v roce 2014. Dalšími podílníky na Gorgonu jsou americký koncern Exxon Mobil a britsko-nizozemský Royal Dutch Shell.

Plánovaná produkce projektu má činit 15 milionů tun ročně. Gorgon bude zahrnovat tři těžební oblasti a závod na zpracování plynu. Měl by vytvořit až 6000 pracovních míst a masivně rozšířit celkovou australskou produkci LNG.

Odhaduje se, že oblast Gorgonu kolem ostrova Barrow u západoaustralského pobřeží obsahuje 40 bilionů krychlových metrů zemního plynu, což energeticky odpovídá 6,7 miliardy barelů ropy. Chevron uvedl, že to je dost energie na zásobení milionového města po dobu 800 let.

Projekt Gorgon si v minulých týdnech zajistil klíčová odbytiště v Číně a Indii. Smlouva s čínskou společností PetroChina za 41 miliard dolarů byla dosud největším obchodním kontraktem mezi oběma zeměmi. PetroChina se dohodla odebírat z Gorgonu 3,25 milionu tun plynu ročně po dobu 20 let a stala se největším zákazníkem projektu.

V reakci na růst poptávky po plynu se nyní v oblasti Asie a Tichomoří pracuje na zhruba desítce projektů LNG. Řada z nich má začít fungovat kolem poloviny příštího desetiletí a podle analytiků zůstanou některé nevytížené, pokud si včas nezajistí dostatek zákazníků.