Přebytek nabídky benzinu v Evropě se bude v příštích letech stupňovat a do roku 2020 vzroste o 56 procent. Řekl to v pondělí na konferenci v Bruselu viceprezident francouzské společnosti Total André Tricoire.

V 17 zemích EU se nyní ročně vyrábí navíc 32 milionů tun benzinu, který musí být vyvážen. V roce 2020 dosáhne tento přebytek 50 milionů tun, avšak exportní možnosti se zřejmě omezí, řekl Tricoire.

"Až do loňska bylo odvětví (zpracování ropy) schopné vyvážet přebytečný benzin do Spojených států. Otázka zní, bude mít naše odvětví tuto možnost i v příštím desetiletí? Pravděpodobně ne," domnívá se viceprezident Totalu.

Emise v dopravě

Tricoire očekává, že poptávka po benzinu v Evropě a Spojených státech bude klesat tempem 1-2 procenta ročně. Hlavní příčinou bude vládní legislativa zaměřená proti emisím v dopravě. V Evropě pak k tomu přistoupí trend přechodu automobilů k naftě, který již začal ovlivňovat dlouhodobé plány rafinerií.

Total již má vypracován pro své rafinerie dlouhodobý plán reorganizace včetně omezení produkce benzinu. V březnu společnost uvedla, že od roku 2011 omezí výrobní kapacitu francouzské rafinerie v Gonfreville o čtvrtinu a uzavře zde některé jednotky výroby benzinu.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru