Harmonizované indexy spotřebitelských cen se sestavují kvůli porovnání inflace zemí unie, slouží také k posouzení plnění inflačního kritéria kvůli vstupu do eurozóny. Slovensko je členem eurozóny od ledna letošního roku.
V srpnu meziročně nejvíce vzrostly ceny alkoholických nápojů a tabáku, a to o devět procenta. Naopak nejvýrazněji zlevnily potraviny a nealkoholické nápoje a doprava, shodně o 5,9 procenta. Meziměsíčně nejvíce, o 0,2 procenta, stouply ceny v hotelech, kavárnách a restauracích a ve zdravotnictví. Stejnou měrou zdražil i alkohol a tabák. Naopak nejvíce zlevnily potraviny a nealkoholické nápoje, jejichž cena proti červenci klesla o 1,3 procenta.
Odlišné výsledky
Meziroční míra inflace měřená národní metodikou, kterou statistici zveřejnili minulý týden, v srpnu zpomalila rovněž na nové rekordní minimum 1,3 procenta z červencových 1,7 procenta. Rozdíl v hodnotách inflace v národní a harmonizované metodice způsobuje odlišné složení spotřebních košů.Inflace měřená metodikou EU nezahrnuje položku imputované nájemné, jejíž součástí jsou i platby majitelů nemovitostí do fondu oprav. Údaje o inflaci podle EU slovenští statistici zveřejňují od roku 2001.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist