Kurz české měny během čtvrtku nabral znovu "posilující pilulky" a posílil vůči oběma světovým měnám, k euru posunul maximum až na 24,97 Kč/EUR a vůči dolaru na 16,91 Kč/USD; v 17 hodin byla situace 25,078 Kč/USD a 17,014 Kč/USD. Vůči euru se tak koruna dostala na nejsilnější hodnotu od loňského listopadu a k dolaru od loňského září.

„Z technického pohledu je další hladinou supportu až 24,80 CZK/EUR, kde se koruna pohybovala v první polovině roku 2008. Tato úroveň byla naposledy testována 25. listopadu 2008,“ řekl makléř Patria Finance Oldřich Myslivec.

"Americká měna ve čtvrtek pokračuje v oslabování vůči euru, tedy opačném trendu než zaznamenávají akciové trhy. "Slábnoucí dolar tak pomáhá koruně dostat se až pod hladinu 17 CZK/USD, kam se nepodívala od konce září 2008," dodal Martin Tesař z Patria Online.

"Posilování koruny je dáno především vývojem na globálních trzích, který podporuje všechny měny ve středoevropském regionu. Minoritním faktorem, který na korunu mohl mírně pozitivně zapůsobit, byl domácí politický vývoj, který dal odkladem voleb paradoxně trhu naději, že schválený rozpočtový deficit bude nižší, než se čekalo," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák. 

Středa plná optimismu

Koruna již ve středu skokově posílila - v podvečer se jedno euro obchodovalo za 25,15 koruny. Společná evropská měna tak je vůči české měně nejlevnější od konce loňského listopadu. Pro srovnání: v únoru, kdy byla koruna letos nejdražší, stálo jedno euro i přes 29,50 koruny.

Domácí měna posílila i vůči dolaru. Investoři vnímají dolar jako bezpečnou měnu v těžkých časech. Když ale pominou, ztrácejí o něj zájem a ve velkém ho prodávají. Například vůči euru oslabil dolar od konce února již o 15 procent.

Nynější posílení ukazuje, že investoři nepřikládají současné politické nestabilitě v Česku velký význam. Ta prý zatím neznamená ani ohrožení ratingu země, řekli ve středu v Londýně analytici ratingových společností Fitch Ratings a Moody's.

Makléři odložili černé brýle

 KURZOVNÍ LÍSTEK K 16.09.2009
  EMU EUR 25,240 -0,355%  
  USA USD 17,204 -0,750%  

Experti vysvětlují posílení koruny tím, že obchodníci díky optimismu ohledně vývoje světové ekonomiky odhodili černé brýle. Vrhli se na rizikovější měny, které ovšem mohou přinést zajímavé výnosy. Koruna není v poslední době jedinou prudce posilující měnou. Rychle rostou i další měny v regionu - polský zlotý a maďarský forint.

"Na světových trzích se po úterních rozpacích znovu upevnil optimismus. To nahrává středoevropským měnám," říká analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

"Posilování koruny nijak nebrzdí hospodářské zotavení země," řekl včera agentuře Bloomberg člen bankovní rady České národní banky Pavel Řežábek. "Nominální zhodnocení kolem tří procent za rok je přirozené a ekonomika by ho měla bez problémů vstřebat," dodal.

Řežábek také varoval, že vysoké schodky státního rozpočtu mohou centrální banku přimět zvýšit úrokové sazby ještě předtím, než se ekonomika dostane z recese. "Toto prohlášení sice vyznívá pro korunu pozitivně, přesto mu nepřikládáme velký vliv na kurz," tvrdí Vlk.

Přesně před rokem byla koruna o pět procent silnější - euro tehdy stálo 24,05 koruny.

Podle analytiků se této hranici může koruna ještě do konce roku přiblížit. "Sázky na oživení světové ekonomiky budou tlačit korunu pod 25 korun za euro. Tato hladina padne ještě tento měsíc. Pokud se bude zdát, že oživení pokračuje, dostane se koruna ještě letos na 24,30 koruny za euro," říká hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Krev do žil se vrací i burzám

Spolu se sázkou na rizikovější měny nakupují investoři i akcie. Burzy po celém světě díky optimismu z dalšího vývoje světové ekonomiky vystoupaly včera na svá letošní maxima. Například panevropský index FTSEurofirst 300, který sleduje pohyb nejdůležitějších akciových titulů v západní Evropě, včera poprvé od loňského října překonal hranici 1000 bodů. Stále se však nedostal na hodnoty, kterých dosahoval před pádem americké investiční banky Lehman Brothers v polovině loňského září.

Burzy podpořilo i prohlášení známého investora Warrena Buffetta, že nakupuje další akcie. Hlavním důvodem pro investice prý ale není odeznívající recese."Kupuji je, protože si myslím, že mají dobrou hodnotu v čase. Investoři dělají velkou chybu, když se zaměřují na předpovědi místo na zkoumání vnitřní hodnoty podnikání, která stojí za akciemi," řekl Buffett televizi CNN.