Evropská unie se na čtvrtečním summitu v Bruselu dohodla na krácení odměn bankéřům. Stejný postoj bude prosazovat i na následujícím summitu G20, který se uskuteční na konci září ve Spojených státech. Novinářům to řekl český premiér Jan Fischer.
Případná omezení manažerských odměn nemají zatím ještě konkrétní obrysy. Ale text, na němž se lídři členských států dohodli, jako jednu z možností zásahu proti značným finančním bonusům zmiňuje i zákaz vyplácení odměn v podobě akcií. Stejná praxe se přitom stala v minulosti terčem kritiky i v Česku, kde stejnou formu odměn získávali například vedoucí pracovníci energetického gigantu ČEZ.
Prémie by navíc měly být vázány na hospodaření společnosti, a to nikoliv krátkodobém, ale dlouhodobém. Pokud by jednotlivé finanční instituce tato pravidla porušily, měla by je stihnout finanční sankce.
Podobná opatření mají zabránit poměrně časté praxi z uplynulých měsíců, kdy se celá řada bank dostala do finančních problémů a nakonec jim musel pomáhat stát obrovskými peněžními injekcemi z kapes daňových poplatníků. V celé řadě případů ovšem banky tyto peníze využily i k vyplácení odměn.
Konkrétní legislativní návrhy se zatím nechystají
EU nicméně stále hovoří velmi obecně a konrétní legislativní návrhy se zatím nejspíš nechystají. "O opatřeních Evropské komise se opravdu nejednalo, protože to byla snaha najít společný postup, se kterým EU bude vystupovat na G20, a to je ten výsledek, který je na papíře. Nic víc o nějakých mechanismech nebylo řečeno," uvedl Fischer.
Možná novela směrnice o kapitálové přiměřenosti
V Evropské unii by cestu k regulaci manažerských odměn mohla otevřít novela směrnice o kapitálové přiměřenosti. Tu již schválily členské státy i Evropský parlament, ale platit by měla začít až v roce 2011. Při tvrdých vyjednáváních si však europoslanci vymohli, že směrnice bude novelizována ještě předtím, než začne platit. A právě úprava manažerských platů má být jednou ze základních změn.
Osud případného návrhu tak zatím není možné odhadnout. Lze však očekávat, že legislativa by mohla kopírovat nedávná doporučení Evropské komise, která se týkala právě odměn. EK mimo jiné doporučila, aby zaměstnanci museli bankám vrátit odměny v okamžiku, pokud jejich pracovní výkon nedosahuje očekávaných výsledků. Odměňování musí podle výkonného orgánu unie také záviset na hospodářských výsledcích společnosti.
Součástí doporučení komise jsou ovšem i pravidla pro odstupné a odměny při odchodu ze zaměstnání. Ty by banky nemohly udělovat v případě, že zaměstnanec nemá dobrý individuální výkon, nebo když je firma ve ztrátě. Doporučení také mají vyvážit vyplácení běžného platu a prémií. Prémie by podniky měly vyplácet jen na základě měřitelných kritérií pracovního výkonu zaměstnance.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist