Ministerstvo dopravy chce od příštího roku změnit mýtné sazby. Poplatky za dálnice se budou nově odvíjet od denní doby a dnů v týdnu, nejdražší bude zřejmě páteční odpoledne. Na dotaz ČTK to v pátek uvedl ministr dopravy Gustáv Slamečka. Podle něj ale zatím není jasné, jak se změna projeví na celkových výběrech mýtného.

Změnu mýtných sazeb umožňuje ministerstvu novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou nedávno schválila sněmovna. Změnu nyní připravuje expertní tým, který mimo jiné přihlíží k dopravním intenzitám v čase.

Ministr by rád pomocí mýtného pomohl pátečním kolapsům na hlavních dopravních tepnách, kterým částečně v létě brání prázdninový páteční zákaz kamionů. Tentokrát ale nechce dopravce donutit odstavit kamiony ze silnic a dálanic, ale spíše je přimět k lepšímu rozložení jízd v závislotsi na hustotě provozu a právě výší mýtného.

Na prázdninovém zákazu jízd kamionů koncem týdne a celoročním zákazu jízd v neděli se podle Slamečky nic měnit nebude.

Na vládu půjdou tři scénáře

Slamečka podle svých slov předloží vládě v krátké době tři scénáře. "Buď celková suma zůstane stejná, nebo se vybere více než dnes, popřípadě méně," řekl ministr. Od třetí varianty se bude snažit vzhledem k nedostatku peněz ve fondu dopravy vládu odradit.

Nyní se mýtné sazby odvíjejí od počtu náprav a emisních tříd Euro, v průměru sazba činí 4,05 koruny za kilometr. Mýtné platí pouze kamiony nad 12 tun, od ledna se k nim připojí malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Změna sazeb podle ministra nemusí platit hned od ledna, úřad ji může zavést i v průběhu roku.

Na mýtném se loni vybralo přes šest miliard korun, letos to kvůli krizi bude podle odhadů MD o miliardu méně.