Centrální depozitář cenných papírů zahájil proces, který by měl po více než 15 letech ukončit činnost Střediska cenných papírů (SCP). Depozitář, dcera pražské burzy, rozeslal stovky dopisů emitentům zaknihovaných cenných papírů, v nichž je upozornil na povinnost převedení jejich cenných papírů pod nový systém evidence. Spuštění činnosti depozitáře se zatím odhaduje na příští rok, uvedli zástupci depozitáře a burzy.

SCP vzniklo pro potřeby kuponové privatizace a dávno nesplňuje nároky současného kapitálového trhu. Na jeho nedostatky odborníci upozorňovali již v 90. letech. České firmy, které v posledních letech uvádějí akcie na burzy, služby střediska nevyužívají a registrují cenné papíry v zahraničí. "V roce 2000 bych se klidně vsadil, že SCP bude do pěti let pouze tichou vzpomínkou na počátky českého kapitálové trhu," uvedl šéf obchodníka RSJ Invest Libor Winkler.

Středisko nicméně bude fungovat i v příštím roce. Obchodníci z toho viní stát. "Pro stát, který rád rozhazuje peníze, kde může, je pohodlnější, když náklady za správu mrtvých účtů v SCP nesou aktivní uživatelé jeho služeb," navázal Winkler.

O povolení k činnosti depozitáře žádala burza již od roku 2005. Předpokládalo se, že do roka bude v provozu. Jenže povolení k činnosti depozitáře získala burza od České národní banky teprve letos v půlce srpna. Jádrem sváru byla především cena za databázi střediska. O podmínkách převodu databází zástupci burzy jednají s ministerstvem financí, zřizovatelem střediska. Finanční, technické ani časové podmínky převodu evidence ale nebyly dosud stanoveny.

Z toho důvodu je neznámou i ceník. Zástupci depozitáře ujišťují, že poplatky pro emitenty investičních nástrojů sazby střediska nepřekročí. Trh ovšem čeká více. "Očekáváme i úspory," uvedl mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž, jehož firmu stojí vedení cenných papírů v SCP několik milionů korun ročně.

Od získání licence k zahájení činnosti depozitáře ještě zřejmě řada měsíců uplyne. "Konkrétní datum ještě nebylo stanoveno, ale jde řádově o měsíce. Hovoříme tedy o průběhu příštího roku," uvedl mluvčí burzy Jiří Kovařík. Rozjezd činnosti depozitáře podle mluvčího závisí vedle převedení současné evidence SCP i na připravenosti samotných účastníků kapitálového trhu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru