Objem peněz, které příští rok vyplatí na dividendách firmy z pražské burzy, bude zhruba o desetinu nižší než letos. Zatímco tento rok rozdělily společnosti díky svým loňským výdělkům rekordních 64 miliard korun, v roce 2010 si díky dividendám přijdou akcionáři jen na necelých 58 miliard. Vyplývá to z výpočtu HN a odhadu analytiků pro agenturu Bloomberg.
Výše dividend, které budou vyplaceny příští rok, bude záležet na výši letošního zisku - a ten většině firem klesne. Firmy totiž mají obvykle stanoven určitý podíl zisku, který mezi akcionáře rozdělí. "Typickým příkladem je ČEZ, který aktuálně vyplácí 50 až 60 procent svého zisku na dividendách," říká analytik Cyrrus Marek Hatlapatka.
ČEZ je přitom jednou z mála firem, které dividendu minimálně udrží na letošní výši, kdy vyplácel 50 korun na akcii. Analytik BH Securities Petr Hlinomaz dokonce čeká růst na 55 korun za akcii. "Firma nebude mít problém s dosažením zisku ani s dostatečnou hotovostí," říká. Vedení ČEZ čeká pro letošek zhruba pětiprocentní nárůst zisku.
Vyšší dividendu než letos může příští rok podle Hlinomaze vyplatit také výrobce cigaret Philip Morris, producent netkaných textilií Pegas Nonwovens či pojišťovna VIG.
Naopak méně peněz mezi své akcionáře rozdělí telekomunikační operátor Telefónica O2 a banky.
"U Telefóniky počítáme se snížením dividendy pro příští roky na úroveň kolem 40 korun. Dividenda za letošek by se však měla ještě pohybovat v rozmezí 45 až 50 korun, pokud společnost plně využije možnosti vyplatit zbývající zadržené zisky, což činila v posledních letech," Milan Vaníček z Atlantik FT. Telefónica přitom patří k tzv. dividendovým akciím, investoři s vysokou dividendou počítají. Letos byl poměr mezi její výší (50 korun na akcii) a cenou akcie přes 10 procent.
"U bankovních titulů, tedy Komerční banky a Erste Bank, se čeká v letošním roce pokles zisků, a tedy i pokles dividend," říká analytik Patria Finance Bohumil Trampota. Banky mají přitom v burzovním indexu zhruba 40procentní podíl. Hatlapatka ale upozorňuje, že zahraniční majitelé bank mohou v nynějších "horších časech" upřednostnit vyšší dividendu před zpětnou investicí zisku a zvýšit poměr objemu vyplácených dividend k zisku.
Dividendy nebudou v příštím roce klesat jen v Česku, v Evropě by mohly jít dolů ještě víc. Například index Dow Jones Euro Stoxx 50 Index Dividend Futures, který ukazuje očekávání investorů ohledně vývoje dividend, je nyní ve srovnání s loňskem zhruba o 21 procent níže. Podle analytiků totiž stále existuje mnoho firem, které budou vyplácet nižší dividendy, aby snížily své zadlužení. A - i když experti čekají, že zisky firem se mohou meziročně zvýšit - pomalý růst ekonomiky dividendám příliš nepřeje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist