Rusko odmítá americký dolar, ale nechce být závislé na jedné rezervní měně. Uvedl to ruský vicepremiér Igor Šuvalov. Vicepremiér přišel do Washingtonu před summitem G20, který se uskuteční v Pittsburgu.

"Vždy říkáme, že dolar je silnou měnou," řekl Šuvalov. "Máme sice své devizové rezervy v dolarech, ale také se domníváme, že být závislý na jedné rezervní měně není velmi rozumné. Proto potřebujeme vytvořit nové rezervní měny, ne však v opozici proti dolaru," konstatoval.

Dolar zatím svoji pozici drží

Rusko je jedním z členů skupiny G20, která sdružuje nejvýznamnější rozvinuté i rychle se rozvíjející ekonomiky, a zúčastní se blížícího se summitu ve dnech 24. a 25. září. Očekává se, že na summitu se bude diskutovat o problémech globální ekonomiky, které potenciálně mají významný vliv na hodnotu národních měn na devizových trzích.

Málokdo očekává, že americký dolar v nejbližší době ztratí svoje postavení. Rusko však snížilo podíl dolarů na svých devizových rezervách a spolu s Čínou mluví o tom, že vytvoření alternativ vůči dolaru jako rezervní měně má z dlouhodobého hlediska smysl, napsal zpravodajský server sme.sk.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru