Česká republika prodá japonské firmě Mitsui & Co. 20 milionů emisních kreditů na oxid uhličitý do Japonska. Dohodu ve středu podepsal ministr životního prostředí Ladislav Miko. Stát už dříve prodal Japonsku 40 milionů tun oxidu uhličitého. Informovala o tom agentura Reuters.

Finanční detaily kontraktu zůstaly utajeny. "Stále ale platí, že pro rok 2009 počítáme s tím, že díky obchodu s Japonskem a dalšími partnery bude mít program Zelená úsporám ještě letos k dispozici minimálně deset miliard korun," uvedl pro agenturu ČTK Miko.

Emisní jednotka AAU (Assigned Amount Units) představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu oxidu uhličitého v období 2008 až 2012. Čeští představitelé uvedli, že jednají ještě o dalších dohodách.

Výnos pro program Zelená úsporám

Česká vláda v červenci informovala, že pravděpodobně ještě letos prodá většinu ze 100 milionů tun přebytečných emisních kvót vládám zemí Evropské unie a soukromým společnostem.

"Zároveň jednáme o prodeji AAU s jinými státy a soukromými společnostmi," řekl státní tajemník ministra životního prostředí Jan Dusík.  "Na spadnutí" je podle informací agentury ČTK prodej volných kreditů Rakousku a Španělsku.

Výnos bude směřovat do programu Zelená úsporám, v jehož rámci stát přispívá na zateplování budov, výstavbu takzvaných pasivních domů a instalaci obnovitelných zdrojů energie pro vytápění.

Emisní jednotky jsou fakticky rozdílem závazku Česka ke kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a jejich reálného poklesu oproti roku 1990. Podle propočtů ministerstva z minulého roku měla Česká republika volných zhruba 150 milionů jednotek. Podle ceny na trhu odhadoval úřad výtěžek prodeje na deset až 25 miliard korun. Obchodovat se bude s volnými jednotkami do roku 2012, kdy vyprší platnost kjótského protokolu.