Prodej nových osobních a lehkých užitkových aut do září klesl o 13,8 procenta na 133 577 vozidel. Samotný prodej osobních aut stoupl o osm procent na 117 748 vozů. Uvedl to Svaz dovozců automobilů na úterní tiskové konferenci.

Nejprodávanější značkou osobních aut je Škoda s 32 527 vozy, následuje Ford s prodejem 12 028 aut a Volkswagen, který dodal na trh 8563 vozů. Na čtvrté pozici skončil Renault s odbytem 7781 vozů a na páté Hyundai s 6424 vozy.

Růst v prodeji osobních aut byl způsoben přesunem částí vykazovaných prodávaných aut z kategorie lehkých užitkových, kam byly zařazovány kvůli možnosti odpočtu DPH. Od dubna je možné DPH odečíst i u osobních vozů bez nutnosti jejich přestavby na užitkové.

Prodej lehkých užitkových automobilů se kvůli přesunu části aut mezi osobní a také kvůli hospodářské recesi snížil o 65,6 procenta na 15.829 aut. Nejvíce užitkových vozů, 2681, prodala Škoda, následuje Volkswagen s 1980 vozy a Ford s 1838 prodanými užitkovými automobily.

Kromě osobních vozů zaznamenaly pokles všechny kategorie.

Kvůli poklesu prodeje omezení výroby

Propad prodeje automobilů tlačí automobilové společnosti k omezování výroby a k dalším krokům snižující náklady. Příkladem je i mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, která zastaví na konci října na dva dny výrobu. Důvodem je zejména pokles objednávek na model Fabia z Německa, kde na začátku září skončila šrotovací prémie.

Škoda kvůli tomu již v úterý snížila počet vyrobených fabií z 1200 na 1000 aut denně. Informuje o tom týdeník Škodovácký odborář.

Výroba se ve Škodovce zastaví ve čtvrtek 29. října a pátek 30. října. Vyrábět se nebude ani ve státní svátek 28. října, ten však automobilka tradičně využívá k inventuře. V současné době se ještě upřesňuje počet zaměstnanců, kteří se této inventury zúčastní. Celkem tak odpadne pět směn.