Ministerstvo financí ve čtvrtek zveřejnilo údaje o státním dluhu za třetí čtvrtletí. Dluh celkem činí 1,167 bilionu korun, z toho obchodovatelný státní dluh dosáhl výše 1,114 bilionu korun. Za třetí čtvrtletí tak dluh nabobtnal o dalších 30,4 miliardy korun, od počátku roku se tak zvýšil o zhruba 169 miliard korun.

V pololetí státní dluh stoupl na 1,137 bilionu korun a od počátku roku se tak zvýšil o 138 miliard korun. Na každého Čecha tak připadal dluh více než 108.000 korun.

Za tři čtvrtletí 2009 dosáhly čisté náklady na obsluhu státního dluhu 33,3 miliard korun.

Zvýšení státního dluhu souvisí s letošním vysokým deficitem rozpočtu, řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Za posledních 12 měsíců se státní dluh zvýšil téměř o čtvrt miliardy korun. Dosud nikdy v historii české ekonomiky nerostly rychleji. Letošní schodek státního rozpočtu směřuje ke 170 miliardám korun. Přibližně o tolik se také zvýší státní dluh. Příští rok se dluh zvýší o dalších 150 až 170 miliard korun, dodal.

Podle MF byly překročeny vyhlášené cíle finančního programu, což odůvodňuje resort dopady světové finanční krize a tím i vyšší výpůjční potřebou vlády. "Průměrná splatnost státního dluhu zaznamenala ke konci třetího čtvrtletí pokles na hodnotu 6,4 let a ohybuje se tak v intervalu vyhlášeného cílového pásma 5,5 až 7 let platného pro rok 2009," dodalo ministerstvo.

Již na počátku června ministerstvo zvýšilo kvůli ekonomické krizi odhad, kolik peněz si bude muset letos půjčit. Zatímco v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítal úřad s nejvýše 148,4 miliardy korun, v červnu to bylo přibližně 280 miliard korun.

Důvodem růstu dluhu jsou mimo jiné zahraniční emise státních dluhopisů. Na konci dubna vydalo MF čtvrtou veřejnou syndikovanou zahraniční emisi za 1,5 miliardy eur, tedy asi za 39,5 miliardy korun.

 

 

Dluh bobtná kvůli nekončícím deficitům

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný (vládní) dluh.

Ministerstvo financí kvůli ekonomické krizi přitom zvýšilo odhad, kolik peněz si bude muset letos půjčit. Zatímco v prosincové strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2009 počítal úřad s nejvýše 148,4 miliardy korun, v polovině září letošního roku pak odhadovalo MF celkové výpůjční potřeby na přibližně 280 miliard korun.

A bude hůře

Plánovaný rekordní deficit státního rozpočtu navíc znovu výrazně navýší dluh státu, jen na úrocích Česko zaplatí příští rok přes 60 miliard korun. Státní dluh by se měl podle plánovaného rozpočtu vyšplhat na konci příštího roku do blízkosti 1,3 bilionu korun.

Český stát se totiž příští rok rekordně zadluží hlavně kvůli nevídanému propadu příjmů z daní a pojistného. Kvůli krizi vypadne z rozpočtu 140 miliard korun. Češi díky tomu sice nyní platí nejnižší daně v historii, jenže doplatí na to obrovským zvýšením státního dluhu. Jen na splátky úvěrů ze státního dluhu dají ze svých kapes neuvěřitelných 68 miliard korun, což je o 20 miliard víc než na konci roku 2008.