O státní zakázku na likvidaci ekologických škod budou soupeřit nikoli tři, ale čtyři subjekty. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vrátil v pátek v tichosti do hry o stamiliardový byznys konsorcium PPF, když zrušil jeho vyloučení ministerstvem financí.
"Dle zadavatele uvedené konsorcium nesplnilo kvalifikaci. Smlouva o sdružení mezi členy konsorcia měla být v rozporu se zákonem, podobně jako smlouvy uzavřené mezi PPF a subdodavateli. Dle zadavatele také velkokapacitní skládka dokládaná PPF ke splnění jednoho z technických kvalifikačních předpokladů neodpovídá svou volnou kapacitou minimálnímu požadavku zadavatele. Žádný z těchto důvodů k vyloučení ÚOHS ve svém rozhodnutí neuznal," uvedl kontrolní úřad na svých internetových stránkách.
Stížnost PPF tak byla odůvodněná a ministerstvo je povinno zrušit předchozí rozhodnutí, neboť bylo podle ÚOHS v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.
Tendr je pozastaven
Původně postoupily do druhého kola obří státní zakázky tři firmy z šesti uchazečů, konkrétně uspěly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services. Do 2. listopadu měly podat cenové nabídky, podle kterých by vláda rozhodla, zda smlouvu uzavřít, či nikoli. Ministr financí Eduard Janota již dříve uvedl, že je třeba tendr dotáhnout do konce.
Výběrové řízení je nyní ale dočasně zmrazeno. "V rámci tohoto řízení bylo také vydáno předběžné opatření v podobě pozastavení zadávacího řízení," uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na webu.
ÚOHS posuzoval stížnosti celkem tří uchazečů vyloučených ministerstvem financí. Správní řízení všech kromě PPF zastavil. Konkrétně šlo o podání belgických společností DEC NV (DEME Environmental Contractors) a Dredging International NV a pod druhým bylo podepsané sdružení P-D Industriegesellschaft mbH + STAVOPROGRES BRNO. Vydaná rozhodnutí nejsou pravomocná, účastníci řízení mají možnost se proti nim odvolat v patnáctidenní lhůtě k předsedovi ÚOHS.
Rozhodování kontrolního úřadu prý nebylo jednoduché. "V daném případě se jedná o největší veřejnou zakázku, kterou ÚOHS přezkoumával. Jde o poměrně složitý případ, ke kterému uchazeči předkládali i odborné posudky," stojí v závěru oznámení.
Největší zakázka Topolánkovy vlády: Ekologické škody - čtěte ZDE
O největší státní zakázce chce rozhodnout ještě Fischerova vláda - čtěte ZDE
Tendr století: Stát může "darovat" firmám až 75 miliard - čtěte ZDE
Velké riziko korupce
Hodnota obří zakázky na likvidaci ekologických škod je ve výši 107 miliard korun. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva financí do roku 2015 splnit své závazky. Stát přitom vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.
Kritici soutěže ovšem tvrdí, že tendr může připravit státní kasu o desítky miliard korun. Tendr kritizovala i organizace Transparency International kvůli riziku korupce. S kritikou se připojila Hospodářská komora; ta tvrdí, že ve více menších soutěžích by měly šanci uspět i menší tuzemské firmy.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist