Čínská ekonomika poroste v letošním roce o 8,3 procenta a příští rok se růstové tempo mírně zrychlí na devět procent. Předpověděla to čínská Akademie společenských věd.

Odhad akademie pro příští rok je v souladu s tím, jaký růst hrubého domácího produktu očekává vláda i mnozí nevládní ekonomové. Akademie uvedla, že její předpoklad se vyplní, pokud se příští rok nevrátí končící světová finanční krize a Čínu nezasáhne žádná velká přírodní pohroma.

Globální hospodářská recese zasáhla Čínu jen mírným zpomalením růstu, i to však stačilo k vytvoření velkého objemu nadbytečných výrobních kapacit. To spolu s nadále nedostatečnou domácí poptávkou tlačí ceny dolů, takže inflace zůstane do příštího roku na velmi nízké úrovni do tří procent, uvedla akademie.


Růst čínského HDP se v důsledku světové recese zpomalil nejvíce v letošním prvním čtvrtletí, kdy činil 6,1 procenta. Ve druhém čtvrtletí již oživil na 7,9 procenta a ve třetím čtvrtletí se čeká růst o více než osm procent.

Ekonomický růst Číny se v celém loňském roce zpomalil na rovných devět procent, což bylo nejméně za sedm let a výrazně pod tempem 13 procent z roku 2007. Loňské zpomalení přerušilo pětiletou sérii, v níž čínská ekonomika dosahovala dvouciferných temp růstu. Díky tomu Čína se již v roce 2007 stala třetí největší ekonomikou světa po USA a Japonsku.