Německá automobilka Volkswagen zvýšila za první tři čtvrtletí letošního roku prodej v Číně a Hongkongu o 37 procent na 1,06 milionu vozů. V samotném září prodala společnost na čínském trhu téměř 150 000 vozů, což představuje nový měsíční rekord.

Šéf čínské divize VW Winfried Vahland uvedl, že plánuje rozvoj výrobních kapacit a urychlení investic v Číně. "Jako lokomotiva světového hospodářství dosahuje Čína velmi rychlého růstu," řekl Wahland. "Trh s osobními automobily prožívá nečekaně vysoký růst," dodal.

Volkswagen, jehož součástí je rovněž česká Škoda Auto, je největším výrobcem automobilů v Evropě. Firma nyní pracuje na spojení s německým výrobcem sportovních vozů Porsche.

Volkswagen soupeří o prvenství na čínském trhu s americkým konkurentem General Motors. Ten minulý týden oznámil, že za první tři čtvrtletí zvýšil prodej v Číně o 56 procent na 1,29 milionu vozů.

Konec jedné éry: Čína poprvé prodává více aut než USA - čtěte ZDE

Nový král

Ekonom čínské vlády Sü Čchang-ming nedávno předpověděl, že celkový prodej automobilů v Číně by se měl v letošním roce zvýšit o 35 procent na 12,6 milionu vozů díky vládním opatřením na podporu poptávky. Čína by tak měla poprvé v historii z hlediska celoročního prodeje vystřídat Spojené státy na pozici největšího automobilového trhu světa.

Přední světové automobilky se snaží expanzí v Asii kompenzovat pokles prodeje na rozvinutých trzích. Poptávku po automobilech zasáhla finanční krize, která vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry i výdajů.

O čínský trh mají zájem všechny přední světové automobilky, protože prodej zde rychle roste. Měsíční prodej aut v Číně byl vyjma dvou měsíců v letošním roce zatím vždy větší, než ve Spojených státech. Čínská vláda v lednu představila plán na podporu automobilového sektoru, který zahrnuje snížení daní a subvence pro motoristy.

"Prodej překračuje odhady a téměř všechny tržní segmenty zažívají růst," řekl prezident a výkonný ředitel čínských operací GM Kevin Wale. Dodal, že k růstu prodeje v zemi nejvíce přispívají zájemci o první vůz v malých městech. Za celý letošní rok očekává Wale nárůst prodeje o více než 40 procent.

Hlavním společným podnikem GM v zemi je Shanghai GM. Jeho prodej za devět měsíců stoupl o 40,4 procenta na 480 202 vozů. V samotném září společný podnik s čínskou firmou SAIC Motor Corp. prodal rekordních 71 566 vozů.

Prodej dalšího společného podniku na výrobu komerčních vozů SAIC-GM Wuling vzrostl za devět měsíců o 64,5 procenta na 801 869 vozů. Společnost FAW-GM Light Duty Commercial Vehicle Co., která vznikla teprve v srpnu, prodala v září 8780 lehkých nákladních vozů a dodávek.

GM dodal, že plánuje uvést na trh v zemi mezi lety 2009 a 2014 až 30 nových nebo vylepšených modelů. Bude mezi nimi i deset modelů značek Buick a Chevrolet, které firma chystá ještě v letošním a příštím roce, napsaly agentury AP a Reuters.