Zaměstnanci soukromých firem mohou být v jistém smyslu klidní. Pokud je šéf příští rok nepropustí, na plat jim už zřejmě nesáhne. Podle většiny odborníků už mzdy v podnicích až na výjimky narozdíl od veřejného sektoru dolů nepůjdou.
Manažeři firem se totiž obávají, že by své zaměstnance dalším snížením odměn už přiměli k odchodu. „Určitě bychom platy nesnižovali, protože pak bychom už nemuseli udržet naše klíčové pracovníky,“ říká Jan Pěnkava ze společnosti ČZ Strakonice. Rád by naopak platy zvýšil. „Když tak střelím od boku, maximálně o tři procenta. Případně bychom pak museli přistoupit na snižování stavů,“ říká Pěnkava.
V reakci na krizi soukromé firmy dalece předběhly veřejné instituce. Zatímco některé firmy začaly škrtat, propouštět a snižovat mzdy už ke konci roku 2008, státní sektor se teprve postupně probírá.
Státní firmy stojí někde mezi. Na platy si například v Českých drahách nebo Českých aeroliniích sáhli už začátkem roku manažeři. Na zaměstnance těchto firem ale škrty teprve čekají. ČSA snižování platů pilotů a ostatních pracovníků řeší tyto dny v rámci diskusí o záchraně celé společnosti a jejího prodeje. Krizoví manažeři se však na konkrétních škrtech s dozorčí radou na včerejším jednání nedohodli.
O náskoku firem při reakci na krizi svědčí i křivky průměrných platů. Ve veřejném sektoru se totiž mzdy v druhém čtvrtletí zvýšily o bezmála tři procenta, kdežto v soukromém o necelé procento. Další vývoj by mohl tento rozdíl částečně vyrovnat.
Hledání práce v Česku: Krize teprve začíná - čtěte ZDE
Skok v čase: Nezaměstnanost je jako před deseti lety - čtěte ZDE
„Firmy budou pořád držet platy pod pokličkou, ale ne snižovat. Hospodářské výsledky zřejmě nebudou nijak valné, takže na rozdávání nebude. Určité oživení by měla přinést druhá půlka příštího roku. Na platech se to projeví v roce 2011,“ řekl analytik společnosti Patria Finance David Marek.
Ve většině firem bude mnohem více než kdy jindy záležet na počtu zakázek a hospodářských výsledcích. „Určitá část toho, co se vydělá, se rozdělí i mezi zaměstnance. Zatím se nám ale daří dobře, a tak myslím, že snižování platů není na pořadu dne, ani roku,“ říká Dalibor Dědek, šéf jabloneckého Jablotronu.
Podpora talentů
Dalším trendem je větší podpora talentů. „Své talenty budou firmy motivovat individuálně a na základě výkonu. Nejvíc například u úzkoprofilových specialistů v IT, projektovém řízení a vývoji,“ říká Milan Jasný, obchodní ředitel LMC, která provozuje pracovní portál www.jobs.cz.
Situace v příštím roce hodně ovlivní to, jak dopadnou vyjednávání s odbory, která právě probíhají. Ohroženy jsou stravenky nebo delší dovolená. „Firmy, které to dosud neudělaly, mohou přistoupit k osekání benefitů, jako jsou stravenky, firemní auta nebo další opatření, jež nějak sníží jejich pracovní komfort,“ říká Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist