Ministr životního prostředí Ladislav Miko uzavřel dnes se svou španělskou kolegyní Elenou Manganovou dohodu o prodeji pěti milionů emisních kreditů. Cena, za kterou ministerstvo kredity prodalo, je důvěrná. Platí nicméně, že celkem za letošní prodeje stát získá minimálně deset miliard korun, uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.
Dohoda se Španělskem nebude pro letošek poslední, chystá se ještě smlouva se Světovou bankou a prodej kreditů další japonské firmě. Nově oznámená smlouva je již čtvrtým obchodem v letošním roce. Předchozí dohody uzavřelo ministerstvo s Organizací pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií, japonskou společností Mitsui & Co., Ltd a s Rakouskem.
Pro Španělsko je to třetí transakce tohoto typu poté, co loni nakoupilo kredity od Maďarska a Lotyšska.
Česká republika má pro letošek na prodej k dispozici celkem sto milionů jednotek, včetně těch co již prodala. Výnos z prodeje bude použit v programu zateplování Zelená úsporám. Česko tak investuje výtěžek z prodeje přiděleného množství kreditů do činností na snížení emisí skleníkových plynů.
Emisní kredity jsou fakticky rozdílem závazku Česka ke kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a jejich reálného poklesu oproti roku 1990. Podle propočtů ministerstva z minulého roku měla Česká republika volných zhruba 150 milionů jednotek. "Jako rezervu, kterou nebudeme prodávat, si ponecháme 40 milionů tun," uvedl v době prvního obchodu tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík.
Podle ceny na trhu odhadoval úřad výtěžek prodeje na deset až 25 miliard korun. Obchodovat se bude s volnými jednotkami do roku 2012, kdy vyprší platnost kjótského protokolu.
Zájem o ekologický program Zelená úsporám, který využívá peníze za prodané emisní poukázky, podle Mika v posledních týdnech razantně roste. V září ministr rozhodl o dotacích v celkové výši 15 milionů korun. V nejbližších dnech dostanu na stůl dalších zhruba 400 žádostí za celkem 50 milionů korun a další stovky žádostí zpracovává Státní fond životního prostředí.
Emisní jednotka (AAU) představuje obchodovatelné právo státu vypustit do ovzduší jednu tunu CO2 v období 2008 až 2012.
Prodej emisních jednotek má přísná pravidla. Výnosy za prodané kredity, které země získají od států, kterým se nedaří Kjótský protokol plnit, musí prodávající země využít výhradně na speciální programy, které snižují emise skleníkových plynů. Za vypuštěné emise v jedné zemi se tedy snižují emise v jiné zemi.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist