Americké akcie ve středu vzrostly a hlavní index Dow Jones po roce opět překonal úroveň 10.000 bodů. Návrat nejsledovanějšího akciového ukazatele vzhůru je podle Wall Street znamením, že se ekonomika podle mínění investorů zotavuje z recese a krize finančních trhů.
V závěru obchodování index Dow Jones stoupl o 144,80 bodu, tedy 1,47 procenta, na 10.015,86 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 posílil o 18,83 bodu, neboli 1,75 procenta, na 1092,02 bodu. Index technologického trhu Nasdaq si připsal 32,34 bodu, čili 1,51 procenta, na 2172,23 bodu.
Podle analytiků by překonání 10.000 bodů indexem Dow Jones mohlo povzbudit další investory k nákupu akcií. Dow Jones byl nad 10.000 body naposledy v říjnu 2008. "Zveřejňování firemních výsledků by mohlo krátkodobě vést k vyšší denní volatilitě, což představuje příležitost k navyšování akciových pozic," okomentoval dění Michal Doležal z Commerzbank.
Index Dow Jones se po roce dostal na úroveň zhruba o 29 procent nižší oproti svému rekordnímu závěru 14 164,53 bodu z října 2007. Akcie nyní rostou díky příznivým výsledkům hospodaření firem a očekávání, že se ekonomika dostává z finanční krize a recese. Po dosažení psychologicky významného limitu vypukl mezi obchodníky na newyorské burze NYSE jásot.
Nejsilnější tituly
Dow Jones, který zahrnuje 30 nejsilnějších titulů newyorské burzy, přitom dosáhl pětimístné číslo sedm měsíců poté, co spadl na 12leté minimum 6547,05 bodu. Proti minimu z 9. března je nyní index o 53 procent vyšší.
JPMorgan příjemně překvapil, zisk vyskočil meziročně téměř sedminásobně - čtěte ZDE
Intel překonal odhady analytiků. Celé odvětví doufá, že přicházejí lepší časy - čtěte ZDE
Trhy podpořily hlavně příznivé výsledky hospodaření firem JPMorgan Chase & Co. a Intel. Akcie JPMorgan stouply o 3,3 procenta a Intelu o 1,7 procenta. Zájmu o akcie pomohl i pokles dolaru vůči euru, protože investoři sázejí na to, že klesající měna by mohla zvýšit zisky velkých nadnárodních firem se silnými aktivitami v zahraničí.
Kromě bankovního sektoru byly tahounem obchodování komoditní akcie. Ropné tituly BG Group, British Petroleum, Royal Dutch Shell a Cairn Energy posilovaly až o 3 procenta v reakci na cenu ropy, která se dostala k 75 USD za barel. Těžební společnosti zase sledovaly zpevnění cen kovů v čele se firmou Rio Tinto, jejíž akcie vyskočily o 5 procent.
Druhá největší americká bankovní skupina za jeho výrazné zlepšení vděčí zejména růstu příjmů v divizi investičního bankovnictví. Intel také překonal očekávání analytiků, když mu zisk i tržby klesly méně, než se předpokládalo. Čistý zisk činil 1,9 miliardy dolarů, což je proti stejnému období loni pokles o 5,5 procenta.
Tržby se snížily o 7,8 procenta na 9,4 miliardy dolarů. Podnik zveřejnil výsledek po závěru úterního obchodování. Investoři se stále odvážnější zbavují obav o budoucnost ekonomiky. Analytici však varují, že problémem zůstává rostoucí nezaměstnanost spolu se slabým trhem bydlení, které mohou oživování ekonomiky Spojených států ohrozit, napsaly agentury AP a Reuters.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist