Deficit veřejných financí by měl v letošním roce stoupnout na 6,5 procenta hrubého domácího produktu. Uvedl to premiér Jan Fischer na setkání se Slovensko-českou obchodní komorou. Česko by tak nesplňovalo tříprocentní hranici pro přijetí eura.

Loni deficit veřejných financí činil podle ČSÚ 2,1 procenta HDP a příští rok by se měl pohybovat podle ministra financí Eduarda Janoty kolem 5,5 procenta. Bez úsporného balíčku by ovšem mohl překonat i sedmiprocentní hranici a destabilizovat veřejné finance.

Česko má přitom podle Evropské komise nadále jedny z nejhorších veřejných financí v Evropské unii. EK stále vede Česko ve skupině nejvíce rizikových zemí. Problémem je především jejich dlouhodobá neudržitelnost.

Deficit státního rozpočtu by podle dřívějších informací z MF měl letos činit zhruba 165 miliard korun. Fakticky ale podle ministra Janoty bude schodek 200 miliard korun, protože ministerstvo financí zapojilo v průběhu roku do rozpočtu zhruba 40 miliard korun z rezervních fondů.


Úsporný balíček, který by měl snížit deficit státního rozpočetu na příští rok z 230 miliard na přibližně 163 miliard korun, premiér označil za nutné východisko z nouze. "Balíček je ekonomicky nedoktrinální, a proto není reformní," uvedl premiér. Zároveň upozornil, že balíček nesmí vést k přesvědčení, že reformy již nejsou potřeba. "I bez krize by měla ekonomika do budoucna potíže. Je těžké takovou skutečnost si uvědomit a nerezignovat na reformy," dodal Fischer.