Nejvyšší správní soud (NSS) v srpnu zrušil část územního plánu Pardubického kraje, která se týkala stavby rychlostní silnice R35 včetně mimoúrovňových křižovatek v okolí Litomyšle. Rozhodnutí zřejmě zkomplikuje budování silnice, jež má jako alternativa dálnice D1 spojit východní Čechy s Moravou. Na verdikt správního soudu dnes upozornil on-line deník Aktuálně.cz.

"Pro Pardubický kraj to znamená velkou komplikaci," řekl serveru hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Správní soud se silnicí zabýval na základě stížnosti soukromého zemědělce z Bohuňovic u Litomyšle, přes jehož pozemky má R35 vést. Podle soudu kraj zemědělce poškodil. Do územního plánu totiž při schvalování zapracoval úplně novou trasu, která se předtím neprojednávala. Takový postup je podle soudců nezákonný. Trasu silnice R35 je nyní nutné projednat znovu.

"Nejvyšší správní soud dovodil, že návrh na zrušení plánu je důvodný, a to v části, která se týká pozemků v jeho (zemědělcově) vlastnictví," uvedl senát Nejvyššího správního soudu vedený předsedkyní Eliškou Cihlářovou.

Martínek údajně v návaznosti na verdikt NSS nařídil, aby úředníci přezkoumali celý postup schvalovacího procesu a vypracovali zdůvodnění, kde a proč k chybě došlo. Potvrdil, že rozhodnutí soudu stavbu zbrzdí.

Pardubický kraj po několikaletých sporech s ekology, obcemi a občanskými sdruženími schválil svůj územní plán, který obsahoval jižní trasou rychlostní silnice. Severní cesta by byla delší, nákladnější a více poškozovala životní prostředí.

Silnice R35 by se měla stát nejdelší rychlostní silnicí v zemi. Spolu s dálnicí D11 z Prahy do Hradce Králové má vytvořit takzvanou alternativní severní trasu spojující Čechy a Moravu. Komunikace by měla odlehčit dopravě na brněnské dálnici D1. R35 spojí Lipník nad Bečvou, Olomouc, Hradec Králové, Turnov a Liberec. V Pardubickém kraji se zatím staví pouze začátek celé stokilometrové trasy v regionu, víceúrovňová křižovatka u Opatovic nad Labem na Pardubicku s napojením na dálnici D11. Kdy by se měly začít stavět další úseky, není jasné.