Pětadvacet nejvyšších manažerů sedmi amerických bank a automobilek, kterým stát poskytl kvůli krizi finanční pomoc, čekají letos o poznání chudší Vánoce. Vláda v nejbližších dnech představí plán, podle něhož se mají jejich mzdy zkrátit ve srovnání s loňskem v průměru až o 90 procent. Celkové příjmy, v nichž jsou zahrnuty i bonusy a příspěvky na důchod, mají klesnout o polovinu. A u některých společností budou navíc stanoveny platové stropy. S odvoláním na dobře informované zdroje to napsal deník The New York Times.
Tyto drastické škrty připravuje "mzdový car" Kenneth Feinberg, kterého Obamova administrativa pověřila, aby provedl revizi platů v podnicích se státním podílem.
Za vším je politické zadání – lidé stále viní bankéře, že jejich chamtivost rozpoutala ekonomickou krizi. A Bílý dům rozhořčení nad vysokými odměnami, které si například v pojišťovně American International Group (AIG) rozdělovali manažeři i z peněz daňových poplatníků, moc dobře slyší. Zvláště v době, kdy se ve Spojených státech vyšplhala nezaměstnanost na téměř 10 procent.
Snížení platů se týká bank Citigroup, Bank of America AIG a automobilek General Motors a Chrysler včetně obou jejich finančních poboček – GMAC a Chrysler Financial. Ani jedna ze společností nechtěla zprávu oficiálně komentovat. Oficiální stanovisko nevydalo ani ministerstvo financí.
Snahy omezit příjmy vysoce postavených bankéřů ale už dříve ostře kritizoval například letos v létě jmenovaný nový šéf AIG Robert Benmosche. "Stále potřebujete dávat lidem konkurenceschopné platy," argumentoval Benmosche.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist