Ministr financí Eduard Janota chce podat určovací žalobu na rozhodnutí firmy RPG v kauze bývalých bytů těžařské firmy OKD. Majitel bytů, firma RPG Industries SE vypověděla část pět let staré smlouvy se státem, která nájemníkům dávala předkupní právo na byty. Janota chce nyní toto rozhodnutí napadnout u rozhodčího soudu při hospodářské a agrární komoře v Praze.

Společnost RPG Industries SE vlastní téměř 45 tisíc někdejších bytů OKD na severu Moravy. Nejprve je spolu s celou firmou při její privatizaci získala společnost Karbon Invest. Tu poté koupila skupina RPG Industries.

Ministerstvo financí užž dříve oznámilo, že považuje podanou výpověď za neplatnou. Firma RPG podle Janoty tvrdí, že pravdu má ona.

Janota potvrdil, že v poslední říjnový den bude mít k dispozici výsledky auditu, který kontroloval nakládání s vybraným nájemným. Ujistil také, že je připraven jeho výsledky zveřejnit.


Už dříve prohlásil, že firma RPG vybrané nájemné vkládá zpět do bytového fondu. Například za rok 2007 vybrala na nájemném kolem 798 milionů korun, z toho do obnovy bytového fondu vložila 619 milionů Kč.