Třinecké železárny se v letošním prvním pololetí propadly do ztráty 169,3 milionu korun. Loni ve stejném období hospodařily se ziskem před zdaněním 1,343 miliardy. Do konce roku se ztráta firmy zřejmě ještě prohloubí na 1,135 miliardy korun.

Provozní hospodářský výsledek za pololetí skončil ztrátou 560,6 milionu korun, zatímco loni firma dosáhla zisku 1,124 miliardy Kč. Mluvčí Třineckých železáren (TŽ) Dušana Chreneková se odmítla ke ztrátovému hospodaření vyjádřit. V tiskovém prohlášení pouze uvedla, že železárny kvůli tomu nebudou propouštět své zaměstnance. "Je to dohoda s odboráři," sdělila. V současné době pracuje v TŽ na 5250 lidí.

Loni firma hospodařila se ziskem 1,2 miliardy Kč. Za vlastní výrobky a služby utržila 37,085 miliardy Kč. Letos by měla utržit 23,672 miliardy korun. Provozní hospodářský výsledek za celý rok 2009 skončí ztrátou v pravděpodobné výši 1,5 miliardy korun.

Informace vyplývají z údajů zveřejněných ve znaleckém posudku, který v červnu zpracoval soudní znalec na základě informací dodaných Třineckými železárnami. Posudek vytvořil s cílem ohodnotit balík více než 80.000 akcií železáren, který se bude v prosinci již potřetí dražit.

Hospodářská krize zasáhla Třinecké železárny už loni, kdy jim čistý zisk klesl o dvě třetiny z předloňských 3,6 miliardy korun. Ve druhé polovině loňského roku klesla poptávka po oceli o více než 20 procent, proto musela firma omezit výrobu surové oceli a válcovaných výrobků na zhruba 80 procent.


Letos v květnu už vedení firmy předvídalo, že se do konce roku situace v TŽ nezlepší. Do jaké míry je výroba omezena v současné době, ale sdělit nechtělo. "Jsou to otázky velmi interního charakteru, takže se k nim nechceme vyjadřovat," uvedla mluvčí.

Třinecké železárny jsou hlavní firmou impéria miliardáře Tomáše Chrenka. Prostřednictvím firmy Moravia Steel, která vlastní 69,05 procenta akcií, Chrenek ovládá železárny společně se třemi partnery. Druhým největším akcionářem je firma Finitrading s podílem 16,34 procenta. Americká CMC International drží 11 procent a drobní akcionáři vlastní dohromady 3,6 procenta akcií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru