Zemědělci na několika místech v Česku ve čtvrtek vylijí do polí desítky tisíc litrů mléka. Budou tak protestovat proti jeho nízkým výkupním cenám. Přesný seznam míst zveřejní Agrární komora na úterní tiskové konferenci, řekl v pondělí ředitel Agrární komory Jan Veleba.
Například na jihu Moravy se do akce zapojí všichni producenti mléka na Blanensku. Do pole obce u Bořitov vylijí asi třetinu denní produkce, tedy zhruba 25.000 až 30.000 litrů mléka. ČTK to řekl předseda představenstva blanenské Agrární komory Kamil Vystavěl.
"Chceme tím upozornit na to, že kritická situace v mléce se už více než rok neřeší a producentům mléka hrozí kvůli nízkým výkupním cenám mléka zánik," řekl Vystavěl. Mlékárny nyní za litr mléka platí producentům kolem 5,50 Kč, podle Vystavěla by reálná cena včetně přiměřeného zisku měla být kolem 40 eurocentů, tedy kolem deseti korun.
Chystají se nepopulární dotace na mléko, ČR je nepodpoří - čtěte ZDE
JARO: Zemědělci pochodovali Prahou. Rozlili mléko, vysypali obilí ... - čtěte ZDE
Výběr největších protestů zemědělců v ČR v posledních deseti letech |
1. června 1999 - Protestního shromáždění na pražském Staroměstském náměstí se zúčastnilo asi 10.000 zemědělců. V rezoluci mimo jiné uvedli, že vývoj v zemědělství je v rozporu s programovým prohlášením vlády a pokračuje devastace venkova. 8. března 2000 - Protestu zemědělců na pražské magistrále, který se uskutečnil v rámci stávky vyhlášené Asociací samostatných odborů, se účastnilo asi 1000 osob. 12. prosince 2000 - Zhruba 300 až 400 soukromých zemědělců demonstrovalo na pražské Letenské pláni proti vládou stanoveným produkčním kvótám mléka na léta 2001 až 2005. 30. října 2002 - Manifestačním pochodem Prahou se 3000 zemědělců snažilo upozornit na ekonomické problémy resortu. Ministru zemědělství a zástupcům sněmovny a Senátu předali petici, kterou podepsalo přes 100.000 osob a v níž žádali pomoc. 7. listopadu 2002 - Nespokojenost s návrhy EK vyjádřilo na 350 zemědělců před pražským hotelem Diplomat, kde se konala konference ministrů zemědělství kandidátských zemí za účasti komisaře EU pro zemědělství Franze Fischlera. 4. prosince 2002 - Na 10.000 zemědělců vyjádřilo před MZe na Těšnově svůj nesouhlas s návrhy EU. Zároveň požadovali větší pomoc státu při řešení tehdejší finanční krize. V demonstraci pokračovali pochodem po magistrále na Václavské náměstí. 12. prosince 2002 - Zemědělci nespokojení s dojednanými podmínkami vstupu ČR do EU zablokovali na dvě hodiny kamionovou dopravu na některých hraničních přechodech. 4. června 2003 - Asi 200 zemědělců v Praze demonstrovalo před úřadem vlády za své finanční požadavky. Podpořili je zemědělci také v Olomouci, kam se sjelo na 150 až 200 traktorů. Požadovali dorovnání přímých plateb po vstupu země do EU a dodatečné tři miliardy korun na řešení problémů zemědělství. Na 200 farmářů demonstrovalo ještě 9. června v Pardubicích. 22. listopadu 2006 - Odhadem 150 až 200 pěstitelů cukrovky demonstrovalo v Praze před německou a britskou ambasádou proti záměru společnosti Eastern Sugar uzavřít v ČR své cukrovary. 26. března 2007 - Zhruba 200 zemědělců protestovalo na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Upozorňovali na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do tuzemských obchodních řetězců a likvidační výkupní ceny. 20. listopadu 2007 - Před budovou MZe protestovalo kolem 1500 chovatelů vepřů proti nízkým výkupním cenám a růstu nákladů v oboru; protest pokračoval na Václavské náměstí. 12. března 2009 - V Praze demonstrovalo asi 8000 zemědělců proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka. Během demonstrace účastníci mimo jiné před hotelem Marriott rozlili asi 50 litrů mléka a vysypali zhruba 200 kilogramů obilí. 29. dubna 2009 - Zemědělci protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka. U památníků selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku se jich sešlo několik set, v šesti krajích vyjeli s traktory a zemědělskými stroji na silnice. |
Do cenové politiky kolem mléka se v poslední době silněji zapojila Evropská unie. Ta minulý týden oznámila, že producentům mléka pomůže více než sedmi miliardami korun (280 milionů eur) z unijního rozpočtu pro příští rok.
Sporné kvóty
Pozice České republiky však oproti jiným zemím v unii horší, protože nemá peníze na pomoc farmářům na národní úrovni, na rozdíl od jiných. Česko tak nejspíš nebude ani vykupovat kvóty na mléko od zemědělců, ani když se na tom dnes dohodne EU.
Evropská unie v současnosti každému ze států pomocí kvót stanoví, kolik mohou jeho zemědělci za rok vyrobit mléka. Nyní se však každým rokem kvóty zvyšují až do roku 2015, kdy by měly být úplně zrušeny.
Zemědělci však v současnosti nárůst kvót viní z propadu výkupních cen a již delší dobu usilují o jejich snížení. Členské státy tento krok dlouho odmítaly, ale Evropská komise nakonec našla řešení, které sice není snížením kvót, ale mohlo by trh částečně zbavit přebytečného mléka.
Francie vzor Čechů
Čeští zemědělci se tak inspirovali u svých francouzských kolegů, kteří mléko do polí vylili před měsícem. Ve Francii vadí výrobcům mléka směrnice EU, kvůli nimž jsou ceny mléka nebývale nízké.
Farmáři v několika regionech Francie navázali na předchozí vylévání mléka do polí nebo v ulicích měst, někteří blokovali také závody na zpracování mléka.
K protestujícím ve Francii se na konci září přidali také výrobci ve Švýcarsku, Německu a v Belgii, kde demonstranti vytvořili "jezírko" z mléka před budovou Evropské komise v Bruselu. Výrobcům mléka se nelíbí, že jeho výkupní cena klesla na 20 centů za litr, což je údajně polovina nákladů na jeho výrobu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist