Americká společnost Central European Media Enterprises (CME), která mimo jiné vlastní v tuzemsku televizi Nova, prohloubila ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu meziročně o 11 procent na 21,6 milionu dolarů (zhruba 377,6 milionu Kč).O rok předtím vykázala firma ztrátu přiřaditelnou kacionářům CME ve výší 19,3 milionu dolarů.

Tržby firmy za tři měsíce do konce září meziročně klesly o 33 procent na 134,5 milionu USD (asi 2,35 miliardy Kč). Provozní ztráta za dané čtvrtletí činila 33,5 milionu USD v porovnání s provozním ziskem o rok dříve ve výši 7,2 milionu dolarů.

Tržby celé CME byly mírně nižší než předpoklady analytiků. Společnost Atlantik FT je ve třetím čtvrtletí odhadovala na 138 milionů dolarů, Erste Group Research očekávala tržby ve výši 146,6 milionu USD. 

Na výsledky reagují i akcie na pražské burzy, které kolem 12:30 hodin oslabují o 2,5 procenta na 462,10 korun.

"Výdaje do reklamy klesly o 30 procent oproti roku 2008. Jsme přesvědčeni, že trhy dosáhly dna," uvedl generální ředitel společnosti CME Adrian Sarbu s tím, že makroekonomické prognózy na rok 2010 se zlepšily. Společnost tak očekává, že reklamní trhy budou následovat růst hrubého domácího produktu.

Prioritou pro příští rok je podle ředitele CME přeměnit vysokou sledovanost a vysoký podíl na trhu ve vyšší výnosy.

 SPAD ONLINE  (27.10.2009 08:05) 
  Název
 
Akt. cena
[Kč]
Změna
[%]
Objem
[tis. Kč]
 
  CETV 476 -4.206 46842.5  

Za devět měsíců letošního roku firma hospodařila se ztrátou 106,2 milionu dolarů, ve stejném období loňského roku přitom vykázala zisk ve výši 151,4 milionu dolarů. Čisté výnosy CME ve stejném období poklesly o 37 procent na 461,9 milionu dolarů (zhruba osm miliard korun). Zisk před započtením daní, odpisů a úroků (EBITDA) od ledna do konce září klesl CME o 86 procent na 30,8 milionu USD (asi 538,3 milionu korun).

"Důvodem ztráty je silnější pokles tržeb než nákladů," uvedl v komentáři výsledků Atlantik FT. Zatímco tržby ve třetím čtvrtletí klesly o 33 procent, náklady jen o 12 procent.

Podle společnosti Cyrrus nejsou současné výsledky CME žádným překvapením. "Tržby dopadly v rámci analytických očekávání, to hlavní překvapení totiž přineslo setkání s investory, které firma uspořádala před dvěma týdny, kde předvedla nové výhledy celoročního hospodaření, které investory docela zklamaly," uvedl Ondřej Moravanský z Cyrrusu. Připomněl také, že třetí čtvrtletí je obvykle sezónně nejslabší.

Česká divize lídrem skupiny

V České republice se CME za tři měsíce do konce září snížily tržby o 26 procent na 53,8 milionu dolarů (asi 0,94 miliardy Kč). Provozní zisk (před započtením daní, odpisů a úroků - EBITDA) klesl o zhruba 43 procent na 17,8 milionu USD (zhruba 311 milionů Kč).

Druhý nejsilnější trh bylo Rumunsko, kde dosáhly tržby jen 36 milionů dolarů. To také bylo jediným dalším trhem, který dokázal být ve třetím čtvrtletí v provozním s 6,6 miliony dolarů. Další trhy společnosti vykázaly provozní ztrátu.

"Z pohledu trhu tak výsledky nepřinesly nic nového, trh s televizní reklamou je na tom stále špatně, společnost předpokládá, že aktuálně dosahuje trh dna, to jak jsou tyto odhady správné, ukážou až následující kvartály, a to spíše až první čtvrtletí příštího roku," doplnil Moravanský.

CME působí celkem v sedmi zemích, kromě České republiky a Rumunska rovněž na Slovensku, v Bulharsku, Chorvatsku, Slovinsku a na Ukrajině.

Akcie společnosti CME jsou obchodovány na newyorské burze cenných papírů (NASDAQ) a na pražské Burze cenných papírů pod burzovním symbolem „CETV“.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru