Největší protesty

1. června 1999 - Protestního shromáždění na pražském Staroměstském náměstí se zúčastnilo asi 10.000 zemědělců. V rezoluci mimo jiné uvedli, že vývoj v zemědělství je v rozporu s programovým prohlášením vlády a pokračuje devastace venkova.

8. března 2000 - Protestu zemědělců na pražské magistrále, který se uskutečnil v rámci stávky vyhlášené Asociací samostatných odborů, se účastnilo asi 1000 osob.

12. prosince 2000 - Zhruba 300 až 400 soukromých zemědělců demonstrovalo na pražské Letenské pláni proti vládou stanoveným produkčním kvótám mléka na léta 2001 až 2005.

30. října 2002 - Manifestačním pochodem Prahou se 3000 zemědělců snažilo upozornit na ekonomické problémy resortu. Ministru zemědělství a zástupcům sněmovny a Senátu předali petici, kterou podepsalo přes 100.000 osob a v níž žádali pomoc.

7. listopadu 2002 - Nespokojenost s návrhy EK vyjádřilo na 350 zemědělců před pražským hotelem Diplomat, kde se konala konference ministrů zemědělství kandidátských zemí za účasti komisaře EU pro zemědělství Franze Fischlera.

4. prosince 2002 - Na 10.000 zemědělců vyjádřilo před MZe na Těšnově svůj nesouhlas s návrhy EU. Zároveň požadovali větší pomoc státu při řešení tehdejší finanční krize. V demonstraci pokračovali pochodem po magistrále na Václavské náměstí.

12. prosince 2002 - Zemědělci nespokojení s dojednanými podmínkami vstupu ČR do EU zablokovali na dvě hodiny kamionovou dopravu na některých hraničních přechodech.

4. června 2003 - Asi 200 zemědělců v Praze demonstrovalo před úřadem vlády za své finanční požadavky. Podpořili je zemědělci také v Olomouci, kam se sjelo na 150 až 200 traktorů. Požadovali dorovnání přímých plateb po vstupu země do EU a dodatečné tři miliardy korun na řešení problémů zemědělství. Na 200 farmářů demonstrovalo ještě 9. června v Pardubicích.

22. listopadu 2006 - Odhadem 150 až 200 pěstitelů cukrovky demonstrovalo v Praze před německou a britskou ambasádou proti záměru společnosti Eastern Sugar uzavřít v ČR své cukrovary.

26. března 2007 - Zhruba 200 zemědělců protestovalo na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Upozorňovali na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do tuzemských obchodních řetězců a likvidační výkupní ceny.

20. listopadu 2007 - Před budovou MZe protestovalo kolem 1500 chovatelů vepřů proti nízkým výkupním cenám a růstu nákladů v oboru; protest pokračoval na Václavské náměstí.

12. března 2009 - V Praze demonstrovalo asi 8000 zemědělců proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka. Během demonstrace účastníci mimo jiné před hotelem Marriott rozlili asi 50 litrů mléka a vysypali zhruba 200 kilogramů obilí.

29. dubna 2009 - Zemědělci protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka. U památníků selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku se jich sešlo několik set, v šesti krajích vyjeli s traktory a zemědělskými stroji na silnice.

Čtvrteční protest zemědělců, kteří se bouří proti nízkým výkupnám cenám mléka, nabírá přesnější obrysy. Zemědělci ve čtvrtek vylijí celkem půl milionu litrů mléka na nejméně osmi místech ČR.  Novinářům to v úterý řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého počet míst farmáři dnes odpoledne ještě upřesní.

Jen zemědělci ze Zlínska vylijí ve čtvrtek do polí 16.000 litrů mléka, což je polovina jejich denní produkce. Do akce zapojí všichni producenti mléka na Blanensku. Do pole obce u Bořitov vylijí asi třetinu denní produkce, tedy zhruba 25.000 až 30.000 litrů mléka.

Protest má znovu upozornit na nízké výkupní ceny mléka, které jsou dvě až 2,50 Kč pod výrobními náklady. Pravděpodobně nejsilnější bude účast zemědělců na Vysočině, kteří dodávají největší množství mléka v Česku.

Veleba uvedl, že podle jeho informací zemědělci budou mléko vylévat na pole poblíž obce Puklice u Jihlavy, Oslavan v okrese Brno-venkov, na Kroměřížsku, u Ústí nad Orlicí, na Blanensku, v jižních Čechách, na Plzeňsku a na Náchodsku.

Ministerstvo zemědělství si podle jeho mluvčího Petra Vorlíčka uvědomuje složitou situaci, ve které se tuzemští producenti mléka již delší dobu nacházejí. Podle něj Česká republika od roku 2010 počítá s podporou trhu s mlékem také prostřednictvím článku, který umožňuje převést až 3,5 procenta z národních přímých plateb na speciální programy, a mléko bude upřednostněno.

Posledním krokem ze strany EU je podle Vorlíčka začlenění produkce mléka mezi sektory, pro které lze v případě krizové situace přijmout zvláštní opatření.

Zlínsko vylije přes 16 tisíclitrů

Protestní akci podle Veleby organizují farmáři v regionech, o jejich konečné podobě budou dnes odpoledne jednat ve Velké Bíteši. Někteří zemědělci prý uvažují o tom, že mléko budou vylévat i v pátek. "Agrární komora tyto farmáře podporuje a staví se za ně," podotkl Veleba.

Celorepubliková protestní akce se ve Zlínském kraji uskuteční v Morkovicích-Slížanech a mezi Rymicemi a Roštěním na Kroměřížsku. ČTK a Českému rozhlasu to v úerý řekl předseda zlínské agrární komory Petr Slovák.

Prozatím svou účast na protestu přislíbili například Zemědělské družstvo vlastníků Fryšták, Družstvo Zádveřice-Raková, soukromý zemědělec Josef Svízela z Velkého Ořechova a Agrodelta Štípa.

Například podnik ve Fryštáku denně vyprodukuje 18.000 litrů mléka. Družstvo podle jeho předsedy Milana Zaorálka denně prodělá minimálně 36.000 korun, za měsíc je to pak jeden milion korun. "Krav máme 650. Zatím jsme jejich stavy nesnižovali, my se tím živíme," doplnil.

Zhruba o polovinu méně krav má soukromý zemědělec Josef Svízela z Velkého Ořechova na Zlínsku. Ty denně vyprodukují 6000 litrů mléka a podnik denně prodělá asi 12.000 korun. "Zaměstnávám přibližně 18 lidí. Kdyby došlo ke krizovému jednání, to je zabít krávy, tak přijde asi 15 lidí o práci," řekl Svízela.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist