Ministr vnitra Martin Pecina požádal ministra financí Eduarda Janotu o ukončení transformace podniku. Úřednická vláda privatizaci totiž nepovažuje za svou prioritu. "Není proto nutný, ani aktuální, přechod na akciovou společnost. Žádné náhradní datum přechodu na akciovou společnost není v tuto chvíli stanoveno," uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva vnitra Jana Malíková s tím, že o dalším postupu by měla ještě rozhodnout vláda.

Pošta se podle původních předpokladů měla transformovat v polovině roku, poté se termín posunul na září a následně na 1. listopad. Po změně na akciovou společnost se pošta měla řídit podle obchodního zákoníku a stát, coby její stoprocentní akcionář, mohl její podílové listy dál prodávat. Na budoucí privatizaci podniku však mezi politickými stranami nepanuje shoda.

Pošta, která provozuje kolem 3400 poboček a zaměstnává téměř 37.000 lidí, má státem garantovaný monopol na doručování adresných listovních zásilek do 50 gramů. K úplné liberalizaci poštovního trhu má Česko přistoupit do roku 2013.

Podnik letos počítá se ziskem do 100 milionů korun proti loňským 365 milionům. Důvodem předpokládaného poklesu zisku je výrazné zvýšení investic, které by měly stoupnout na dvě miliardy Kč z loňských necelých 700 milionů. Tržby se mají pohybovat na loňské úrovni 20,5 miliardy korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist