Vítězem investiční soutěže X-Trade Brokers Cup, jejímž mediálním partnerem jsou Hospodářské noviny a server iHNed.cz, se stala Zuzana Holienčinová ze Slovenska.

Během čtyř týdnů dokázala zhodnotit svůj virtuální vklad 10 tisíc eur o 4040 procent. Druhý a třetí v pořadí své vklady zhodnotili o 3289, respektive 3146 procent.

"Vítězka sázela především na měnový pár euro/dolar. V něm uskutečnila 481 obchodů z celkových 502 " uvedl mediální zástupce soutěže Remigiusz Gorski. Zbylé obchody proběhly na páru libra/dolar, na ropě a na zemním plynu.

Holienčinová využívala především velmi krátké několikaminutové obchody ve velkých objemech, pomocí kterých dokázala postupně, během tří týdnů, zvětšit velikost svého účtu dvacetinásobně. Klíčem k jejímu úspěchu se však podle Gorského staly tři dlouhodobé spekulativní pozice na posílení amerického dolaru, které vítězka uzavřela až po týdnu od jejich otevření, ve středu 28. října.

X-Trade Brokers Cup

Tehdy dokázal dolar na páru s eurem zpevnit o tři centy, k čemuž přispělo zhoršení nálady na finančních trzích.

"Právě tyto tři centy přitom Holienčinové zajistily kumulativní zisk ve výši 153 tisíc eur, který se ukázal být rozhodujícím pro její vítězství v soutěži," uvedl Gorski.

Nejtěžší poslední týden

V samotném čtvrtém, posledním týdnu soutěže, vyhráli z České republiky Jakub Rusnok (zhodnocení 1561 procent) a Martina Kunstová (736 ). Na Slovensku zvítězili František Galbavý (1024) a Lydia Rejdová (651).

Minulý týden přitom pro soutěžící nebyl nijak jednoduchým, když se na trhu zcela otočil sentiment z prvních třech soutěžních týdnů.

Klesající cena akcií a sílící dolar, dostaly pod prodejní tlak také značnou část komodit, což se na soutěžních účtech podepsalo velmi negativně.