Zahraniční obchod v září skončil přebytkem 17,8 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 7,3 miliardy korun. Jde o nejvyšší kladné zářijové saldo a třetí nejvyšší od vzniku České republiky. Předběžné výsledky zveřejnil v pátek Český statistický úřad. Vývoz v běžných cenách klesl o 13,9 procenta, dovoz klesl o 18 procenta.

Podle statistiků ke zlepšení zahraničního obchodu přispělo hlavně zmenšení schodku obchodu s minerálními palivy o 4,3 miliardy korun a růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 1,4 miliardy korun.

"Bilance zahraničního obchodu se vyvíjí stále příznivě a příznivě vypadá i výhled. Na září jsme počítali s o trochu lepším výsledkem, ale v rámci nejistoty odhadu nejde o významné překvapení. Z hlediska trhu by mohlo jít o mírné pozitivní překvapení a tedy pozitivní zprávu pro českou korunu. Není to ale údaj, kteý by měnil anticipovaný příběh," reagoval Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Podle předběžných údajů se meziměsíčně po sezónním očištění snížil vývoz o 1,8 procenta a dovoz o 1,0 procenta.

O měsíc dříve skončil zahraniční obchod České republiky přebytkem 10,6 miliardy korun, což byl meziročně o 9,1 miliardy Kč lepší výsledek. Za rostoucím přebytkem zahraničního obchodu byl podle analytiků především výrazný pokles dovozu, za kterým stojí propad cen surovin, nižší investice českých firem i malá poptávka spotřebitelů.

Pozitivní zprávou je podle nich vývoj vývozu, který se v srpnu meziročně nesnížil tolik jako v předchozích měsících. Vývoz v srpnu klesl meziročně v běžných cenách o 8,8 procenta a dovoz o 14,2 procenta.

Podle Jaroslava Vomastka z Ministerstva průmyslu a obchodu byl zářijový výsledek zahraničního obchodu ještě ovlivněn dobíhajícím šrotovným.

"Například Škoda Auto zvýšila oproti loňskému září registrace svých nových vozů v západní Evropě o 32,1 procent. Vývoj v následujících měsících bude záviset na míře obnovování zásob a bude ovlivněn nízkou srovnávací základnou. Klesající zahraniční poptávka se totiž již plně projevila ve výsledcích posledních tří měsíců loňského roku,“ dodal ředitel Odboru ekonomických analýz MPO.

V lednu až srpnu klesl vývoz o 18 procent a dovoz o 20,5 procenta. Obchodní bilance dosáhla aktiva 100 miliard Kč, které bylo meziročně o 27,8 miliardy vyšší.