Cena zlata na světových trzích v pátek vystoupila na nový rekord a poprvé překročila hranici 1100 dolarů (asi 19.000 Kč) za troyskou unci (31,10 gramu). Zlato postrčil odpoledne vzhůru obnovený pokles dolaru, který předtím po špatných údajích z amerického trhu práce dočasně rostl.

Cena zlata v prosincovém termínovém kontraktu se na newyorské burze COMEX dostala až na 1101,90 dolaru za unci. Cena na promptním trhu stoupla na 1100,90 USD.

Zlato zdražovalo v minulých dnech na stále nové rekordy, zejména kvůli slabému dolaru. Ten nutí investory kupovat komodity a zlato navíc slouží jako ochrana před inflací. Ve středu výrazně zapůsobila zpráva, podle níž Mezinárodní měnový fond prodal Indii do rezerv 200 tun zlata; to znamená, že tento objem se nedostane na trh.

V pátek zlato podporovaly vyhlídky na to, že centrální banky budou kupovat drahý kov, aby si diverzifikovaly rezervy. Zpráva o dalším výrazném růstu míry nezaměstnanosti v USA zpočátku zlato oslabila, protože dolar po ní zpevnil, pak ale dolar oslabil zpět, což zlato vyneslo vzhůru.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist