Spotřebitelské ceny se v říjnu meziročně snížily o 0,2 procenta, což je první meziroční pokles cenové hladiny od srpna 2003. Analytici většinou počítali s poklesem o 0,1 procenta.

Spotřebitelé se mohou podle analytika Petra Dufka z ČSOB těšit z nižších cen v obchodech. "Avšak stále v jejich úvahách přetrvávají obavy z nezaměstnanosti, a tak své větší nákupy odkládají," dodal s poukazem na klesající tržby obchodníků.

Meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,2 % ovlivnilo především snížení cen pohonných hmot o 2,6 % a cen zemního plynu o 2,8 %. V oddíle rekreace a kultura klesly ceny dovolených s komplexními službami o 2,4 %.

Již devátý měsíc pokračoval pokles cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, který v říjnu ovlivnilo zejména snížení cen ovoce o 2,4 % a zeleniny vč. brambor o 1,3 %. Nižší byly i ceny rýže a jogurtů shodně o 1,4 %, cukru o 5,0 %, čaje o 1,5 %.

Opačný vliv na vývoj cenové hladiny mělo zvýšení cen oděvů o 1,9 % a obuvi o 2,5 % v důsledku vyšších cen nových zimních modelů.

Podle Heleny Horské z Raiffeisebank ale již inflace dosáhla dna. "V příštích měsících se už jen pro nízkou srovnávací základnu bude postupně zvyšovat k 1 %. Na počátku příštího roku čekáme inflaci těsně pod 1 % a to i navzdory schválenému zvýšení spotřebních daní," dodala analtička, podle níž průměrná míra inflace letos prudce zpomalí na 1 % z loňských 6,3 %.


Za poklesem cen bylo podle analytiků především zlevnění dovolených doprovázené propadem cen pohonných hmot a zlevněním zemního plynu pro domácnosti.

 

"Pokles meziroční inflace do záporu by měl být omezen jen na jediný měsíc. V dalších měsících potáhnou inflaci k růstu například ceny pohonných hmot a od začátku nového roku pak ceny energií a zvyšování nepřímých daní," odhadl hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč.

Jiří Škop z Komerční banky si myslí, že déle trvající deflaci bychom se měli vyhnout díky zpožděnému vlivu slabší koruny. "To mírně povede k akceleraci meziročního růstu spotřebitelských cen na konci roku," uvedl.