SPECIÁL

Na případnou pandemii takzvané prasečí chřipky se v Česku připravují i některé obchodní řetězce, kterým by mohla zvýšená nemocnost zákazníků a personálu způsobit značné ztráty a komplikace.  Připravují své krizové plány a vedou své zaměstnance k pečlivější hygieně.

Obchodníci zároveň zavedli první preventivní opatření. "Zintenzívnili jsme úklid ve všech obchodech. Klademe ještě větší důraz na čištění předmětů, kterých se často dotýkáme, jako jsou například madla vozíků nebo knoflíky ve výtazích," podotkla Eva Karasová z Tesca.

Antibakteriální mýdlo nakoupeno, s rouškami se počítá

"Naše prodejny a distribuční centra již preventivně obdržely antibakteriální mýdla," uvedl Libor Kytýr, mluvčí Albertu. V případě vypuknutí pandemie čekají pokladní v Albertu ústní roušky.

 

Obchodníci nicméně varují před panikou. „Podle dostupných informací neočekáváme situaci odlišnou od výskytu běžné chřipky," uvedla Karasová.

V Česku bylo dosud evidováno zhruba 400 potvrzených případů prasečí chřipky. Počty nově nakažených nyní stoupají po desítkách týdně. Podle spolutvůrce nemocničních pandemických plánů Václava Chmelíka stojí Česko na prahu první vlny chřipkové pandemie.
Prasečí chřipka si zatím v ČR vyžádala jednu oběť - ženu z Karlovarska. Úmrtí u ní souviselo s celkovým oslabením organismu způsobeným řadou dalších onemocnění.