Tempo čerpání peněz z evropských fondů se za říjen v Česku zpomalilo. Úřady na účty příjemců dotací zaslaly během října 4,2 miliardy korun. V září to bylo 13,6 miliardy korun. Celkově bylo v aktuálním rozpočtovém období proplaceno 46,4 miliardy korun. Nejnovější čísla představilo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).
Slabší nárůst proplacených peněz je podle náměstka ministra pro místní rozvoj Martina Plachého způsoben například velikostí proplácených projektů a množstvím žádostí, které vedení jednotlivých operačních programů předloží k proplacení. Čísla za říjen prý zároveň nejsou definitivní a můžou se ještě změnit.
Přes zpomalení čerpání dotací považuje ministerstvo nejnovější čísla za úspěch. Ještě na začátku ledna 2009 dostali totiž žadatelé o dotace proplaceno pouhých 1,8 miliardy korun.
Do roku 2013 lze získat až 700 miliard korun
Česko může v nynějším rozpočtovém období 2007-2013 z Bruselu získat až 26,7 miliardy eur, což je v závislosti na kurzu kolem 700 miliard korun. Rozdíl mezi objemem schválených dotací a množstvím proplacených peněz MMR i odborníci vysvětlují hlavně tím, že prostředky příjemci získávají až zpětně po uskutečnění projektů.
Česko v současnosti získává peníze, které dostalo přidělené na rok 2007. Celkově je to přibližně 90 miliard korun, které je možné podle pravidel EU čerpat až do konce roku 2010. "Všechny analýzy a výsledky ukazují, že neexistuje zásadní ohrožení alokace pro rok 2007, i když některé programy musí hodně přidat," řekl náměstek Plachý.
Nejvíce bylo proplaceno z programu Doprava
Nejvíce peněz bylo dosud proplaceno z Operačního programu Doprava, ze kterého příjemci dostali už 21,1 miliardy korun. Žádné peníze naopak zatím neputovaly z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Řídící orgány tohoto programu do začátku listopadu navíc neschválily ani jeden projekt.
Aby mohly peníze z Bruselu sloužit jako nástroj pro zmírnění dopadů krize, připravilo MMR soubor opatření, která mají čerpání zrychlit a zjednodušit. "Zrychlení čerpání je klíčové," řekl na tiskové konferenci ředitel odboru řízení a koordinace Národního strategického referenčního rámce MMR Daniel Braun. Rychlejší cestě peněz z Bruselu k příjemcům má prý pomoci například proplácení faktur z projektů ještě před jejich zaplacením.
Brusel Praze: Do roku 2013 snižte schodek pod 3 procenta. Nebo nebudou dotace - čtěte ZDE
Češi musí EU vrátit dotace za mléko. Jiné státy jsou na tom hůře - čtěte ZDE
Podle náměstka Plachého by vláda měla kvůli rychlejšímu získávání prostředků z EU nejpozději v lednu dostat návrh potřebných legislativních změn. Ministerstvo připravuje také hloubkovou analýzu, která vyhodnotí čerpání dotací a efektivitu jejich využívání. Výsledky rozboru ale nebudou asi dříve než na přelomu prvního a druhého čtvrtletí 2010. Pokud by však analýza ukázala, že některé operační programy mají s čerpáním problémy, náměstek nevyloučil, že peníze z nich by mohly být přesunuty do jiných programů. "To je ale až poslední možnost," poznamenal Plachý.
Kvůli popularizaci evropských fondů připravilo MMR ve spolupráci s Českou televizí sérii krátkých televizních pořadů. Mají informovat o významu dotací a jejich konkrétních přínosech pro Česko. Vysílají se od 9. listopadu, v televizi poběží až do 28. února 2010. Náklady na zhotovení pořadu hradí evropské prostředky, konkrétně Operační program Technická pomoc.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist