Snížit schodek rozpočtu České republiky pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2013 bude podle ministerstva financí jen obtížně splnitelné. Novinářům to po jednání ministrů financí EU v Bruselu řekl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Termín pro Česko ve středu stanoví Evropská komise.

"My jsme to konzultovali s panem ministrem (Eduardem) Janotou. Je to termín, který bude obtížné dodržet. A to z toho důvodu, že stávající takzvaný Janotův balíček je platný jen pro rok 2010," dodal Zídek. Rok 2013 navíc podle něj prakticky vylučuje možnost přijetí eura v Česku v roce 2015, jak odhadují někteří ekonomové a politici.


"Pokud ten rok 2013 vůbec dodržíme, tak ta vazba je, že ten rok 2015 je velmi velmi na vodě. Záleží na ambici nové vlády. Nová vláda může přijmout daleko ambicióznější plán a zavést euro velmi rychle," uvedl náměstek ministra financí. Podle něj nicméně nepůjde případné snižování státních výdajů příliš rychle, protože se z velké části jedná o takzvané mandatorní výdaje, tedy povinné platby.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist