Evropská unie stále váhá se stanovením pevného data pro ukočení podpory bankám, které se ocitly během finanční a hospodářské krize v problémech. V úvahu připadá rok 2011, kdy chce unie podle dřívější dohody začít s nápravou nadměrných rozpočtových schodků, ministři financí EU se na něm v úterý v Bruselu ale neshodli. Členské státy EU v uplynulých měsících finančním ústavům pomáhali například garantováním dluhopisů, finančními injekcemi či odkupem takzvaných toxických aktiv.

"Je předčasné o začít debatovat o ukončení podobných schémat," řekl novinářům švédský ministr financí Anders Borg, jehož země v současnosti unii předsedá. Na ukončení podpory přitom tlačí Evropské komise. Státy by tak podle ní měly učinit již od poloviny příštího roku a pokud tak neučiní, měly by od bank za podobné "krytí" značné poplatky.

EU se přitom v tomto případě dělí na dva tábory. Jeden z nich tvoří země jako Česko, které neměly s nedávnou finanční krizí velké výdaje a záchrana krachujících finančních ústavů je prakticky "nestála ani korunu", a druhý naopak státy jako Německo, jehož vláda musela na stabilizaci finančního sektoru vynaložit značné prostředky a další část nejspíš ještě bude muset vynaložit. Debata ministrů financí EU byla nicméně jen první kolem diskusí na téma ukončení státních podpor ve finančním sektoru, nelze tak očekávat žádný průlomový moment.

Účet za nedávnou finanční krizi v Evropské unii by mohl podle nedávno zveřejněné statistiky Eurostatu dosáhnout až 814 miliard eur, tedy zhruba 21 bilionů korun. Číslo zahrnuje veškeré závazky, které jsou spojené s problémy finančních institucí a které by mohly mít dopad na dluhy a rozpočtové deficity členských států EU.


Vůbec první detailní statistika k dopadům finanční krize do rozpočtů odhalila, že krize nejvíc postihla Velkou Británii a Irsko. Tamní celkové závazky spojené s problémy bank dosahují celkem 652 miliard eur (téměř 17 bilionů korun), což je značný podíl na celkových závazcích v unii.

Celkem 12 členských států EU finanční krize podle Eurostatu nepostihla vůbec a pro vládu neznamenala žádné výdaje. Mezi těmito zeměmi jsou i Česko a Slovensko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist