Na přímé platby zemědělcům schází v příštím roce 6,3 miliardy, konstatoval dnes ekonomický náměstek ministra zemědělství Oldřich Černoch. Ministerstvo proto bude hledat úspory či jiné zdroje, příští týden by o tom měl opět jednat zemědělský výbor sněmovny.
Čeští zemědělci mají v příštím roce na přímých platbách, jejich nejvýznamnějších dotacích, z unijních prostředků získat více než 17 miliard korun. Dalších téměř 7,8 miliardy korun jim může dorovnat stát z národního rozpočtu, což v uplynulých letech také téměř stoprocentně činil.
V rozpočtu pro rok 2010 je ovšem kvůli úsporným opatřením ministra financí Eduarda Janoty na dorovnání přímých plateb jen 1,5 miliardy korun. Tak nízká částka by však podle zemědělců prohloubila rozdíl v úrovni mezi českými a například německými zemědělci. I kdyby platby byly dorovnány, brali by čeští farmáři podle Zemědělského svazu ČR 75 % toho, co dostávají němečtí sousedé.
Šebesta: Přímé platby farmářům stát možná dorovná až o 5 miliard korun - čtěte ZDE
Veleba: Doplňkové přímé platby zemědělcům zůstanou, ale budou nižší - čtěte ZDE
„Chápeme, že je krize. Nebudem tedy dorovnat celou částku, ale alespoň ještě 1,5 miliard. A ty se podle našich informací najdou,“ řekl serveru iHNed.cz Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR.
Podle informací z dnešního jednání výboru by se k zemědělcům mohlo přesunout například 1,5 miliardy korun z Pozemkového fondu ČR nebo až 2,5 miliardy z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Podle poslance a bývalého ministra zemědělství Petra Zgarby (ČSSD) by potřebné peníze mohly být získány například z rezervního fondu ministerstva obrany.
Protest proti nadměrnému dovozu
Čeští farmáři hodlají proti krácení rozpočtu a propadu cen komodit 2. prosince v Praze protestovat, demonstrace by se mělo zúčastnit několik tisíc lidí. Podle údajů Zemědělského svazu letos tržby v zemědělství zřejmě klesnou až o čtvrtinu na 65 miliard Kč a farmáři zřejmě poprvé od vstupu země do Evropské unie vykážou v hospodaření ztrátu.
"Během našeho dosavadního členství v EU činil zisk zemědělství celkem 43 miliard, investice však dosáhly 74 miliard," řekl předseda svazu Miroslav Jirovský, podle nějž si velkou část investic vyžádaly přísné předpisy EU, kterým musí zemědělci vyhovět.
„Protestovat budem už jen kvůli úpadku českého zemědělství. Jen si přečtěte oficiální statistiky: nárůst dovozu hovězího o 13 %, vepřového o 19 % a drůbežího dokonce o 22 %!“ zlobí se šéf Agrární komory Jan Veleba.
Chybí i 150 milionů na intervenční marketing
Kromě přímých plateb se peníze nedostávají i na další resortní kapitoly: chybí miliarda korun na financování Programu rozvoje venkova, 300 milionů na národní podpory do zemědělství, lesního a vodního hospodářství, 150 milionů na marketingové aktivity Státního zemědělského intervenčního fondu, zejména podporu značky kvalitních potravin Klasa, a 80 milionů korun na splátku penále ČR vůči EU.
Podle vládou schváleného rozpočtu má do kapitoly zemědělství směřovat v příštím roce zhruba 38 miliard korun, přibližně o dvě miliardy méně než před rokem. Z toho z národních zdrojů má jít přibližně 14 miliard korun, proti loňsku o 4,5 miliardy méně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist