Simulace plynové krize

Při cvičení se simulovalo omezení dodávek průmyslovým podnikům a výpadek provozu podzemního zásobníku

RWE Transgas Net dokázal řídit přepravní soustavu tak, aby nedošlo k přerušení dodávek koncovým zákazníkům

Ukázalo se, že pří vzniku krize budou plynárenské společnosti umět spolupracovat

Dodávky plynu během nácviku krize přerušeny nebyly.

Všichni na trhu si uvědomují, že může nastat nové plynová krize. "Dříve s přerušením dodávek z východu nikdo vážně nepočítal," potvrzuje hrozbu šéf představenstva RWE Transgas Martin Herrmann v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN), který celý vyjde v pondělním vydání.

Kvůli hrozbě, že se kohouty ruských plynovodů stejně jako letos v zimě uzavřou, dnes probíhá v Česku simulace plynové krize. Hlavním cílem je prověření vzájemné komunikace v celém oboru plynárenství.

Chyby v komunikaci z minulosti připouští i Herrmann. "Zjistili jsme, že nemáme dost informací o tom, jaká jsou u našich velkých zákazníků technologická minima dodávek – tedy ten objem, který potřebují, aby nedošlo k poškození jejich infrastruktury. Od té doby na toto téma proběhla řada diskusí, dnes máme o těchto datech mnohem lepší informovanost než před loňskou krizí," řekl.

Z tohoto důvodu, ale RWE přijala několik opatření, aby předešla případnému selhání dodávek. "Rozhodli jsme se, že budeme plyn skladovat co nejdéle v zásobnících, což se dříve nedělalo. A do budoucna chystáme rozšíření dvou našich zásobníků v Tvrdonicích a Třanovicích," dodává Herrmann.

Náměstek Ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Hüner k tomu v ranním rozhovoru pro ČRo1 - Radiožurnál uvedl, že dojde k simulaci krizové situace, která nastala letos v noci ze 6. na 7. ledna, kdy došlo k přerušení dodávek plynu. "Zásobníky v současné době jsou natolik plné a spotřeba na úrovni tehdejší by odpovídala spotřebě jen z těchto zásobníků, že jsme museli přistoupit k další simulaci totalního přerušení dodávek a dalším poruchám."

Celý rozhovor s Tomášem Hünerem
(zdroj ČRo1 - Radiožurnál)

 

Tošovský: Česko plynovou krizi zvládne

Pro skutečné ověření připravenosti byla simulace ztížena vyřazením z provozu podzemního zásobníku Dolní Dunajovice. "Na základě toho byl vyhlášen regulační stupeň číslo čtyři, při kterém je nutné omezit dodávky pro některé velké odběratele," řekl Jan Nehoda, jednatel společnosti RWE Transgas Net.

Během simulace mezi 9. a 14. hodinou nebyly žádnému zákazníkovi omezeny dodávky plynu. To v průběhu testů potvrdil i Jan Zaplatílek, ředitel odboru plynárenství Ministerstva průmyslu a obchodu. "Neprobíhají žádné závažnější problémy, nicméně vše probíhá pod kontrolou společnosti RWE Transgas Net," konstatoval po poledni.

Po skončení simulace krize vystoupil se zhodnocením i ministr průmyslu Vladimír Tošovský. "České plynárenství by v případě zastavení dodávek zemního plynu z Ruska dokázalo důsledky této situace adekvátně zvládnout. Před nástupem zimy je po technické stránce vše připraveno," řekl.

Akci hodnotil velmi pozitivně i Nehoda. "Je potěšitelné, že cvičení prokázalo připravenost plynárenství na všech stupních řízení, a to i v případě takto kritických okamžiků," prohlásil šéf firmy RWE Transgas Net.

Ta jako provozovatel plynárenské soustavy podle vyhlášky 334/2009 Sb. přebírá ve stavu nouze správu nad celou soustavou a řídí ji v součinnosti s ostatními společnostmi až do obnovení standardních dodávek zemního plynu. Do cvičení byli zapojeni regionální distributoři plynu, provozovatelé podzemních zásobníků plynu, společnosti obchodující s plynem, Sdružení velkých spotřebitelů energie a Operátor trhu s energiemi.

 

RWE: Každý si uvědomuje, že krize může nastat

Herrmann k celé záležitosti hrozby plynové krize v rozhovoru  pro HN uvedl, že jde o nepříjemnou situaci. "Musíte každý měsíc čekat, jestli se krize, kterou jsme zažili letos v lednu, nebude opakovat."

Podle Herrmana si na trhu všichni uvědomují, že že krize může nastat. "Dříve s přerušením dodávek z východu nikdo vážně nepočítal," uvedl.

Počátkem roku spory mezi Moskvou a Kyjevem vedly k výpadku dodávek do Evropy. Ruský plyn zajišťuje až čtvrtinu evropské spotřeby, z čehož drtivá většina se na západ dostává přes Ukrajinu.

Poslední dobou ruský premiér Vladimír Putin již několikrát Evropu varoval, že krize by se opět mohla zopakovat. Obavy pramení především ztoho, že Ukrajina nebude schopna platit za ruský plyn.

Až 3,5 milionu lidí bez tepla

Případnou dlouhododbou krizi by podle katastrofického scénáře na vlastní kůži pocítily miliony Čechů. Vyplývá to ze zprávy o připravenosti ČR, kterou v půli října společně předložila ministerstva zahraničí, vnitra a průmyslu a obchodu vládě. Podle dokumentu by Česko vydrželo bez dodávek ruského plynu při chladném počasí s jistotou přibližně měsíc.

Délka krize bude přímo úměrná přírodním podmínkám. Při velkých mrazech mohou zásoby dojít za 14 dní, při teplotách kolem bodu mrazu vydrží i měsíc a půl.

"Poté bude muset razantně začít odpojovat velkoodběratele a až 3,5 milionu lidí může být zasaženo odstávkou tepla," stojí ve zprávy. "Bez tepla budou celá velká sídliště například v Praze, Opavě, Děčíně, Jihlavě a jinde."

Na plynu je závislých napříkald 60 procent významných zdravotnických subjektů, ale také 70 procent budov pro hasiče, policisty a záchrannou službu je vytápěno plynem.