Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nově vyčlenilo na podporu zaměstnanosti 1,13 miliardy korun. Peníze, které mají přinést rozšíření a zkvalitnění služeb poskytovaných zaměstnavatelům a uchazečům o práci, ministerstvo získalo z 85 procent z Evropského fondu regionálního rozvoje a zbytek ze státního rozpočtu. Informovala o tom mluvčí MPSV Štěpánka Filipová.

O dotace na své projekty mohou firmy či instituce a další organizace žádat ve dvou dotačních výzvách od 11. listopadu, a to až do roku 2013. "Výzvu číslo 4 mohou využít organizační složky státu v oblasti služeb zaměstnanosti, mimo hlavní město Praha. Výzva číslo 5 je určena pro kraje a jimi zřizované organizace, opět bez hlavního města. Pro Prahu jsou určeny jiné operační programy," uvedla Filipová.

Předkládané projekty se mohou týkat celkem tří oblastí. Tou první je posilování služeb zaměstnanosti, zejména jejich rozšíření pro zaměstnavatele i uchazeče o práci. V praxi to může například znamenat výstavbu či rekonstrukce úřadů práce, vyčleněno na tuto oblast je 720,6 milionu korun.

Peníze jsou určeny také na budování a rekonstrukce školicích středisek služeb zaměstnanosti a podporu spolupracujících organizací, celkem 240,7 milionu korun. Na vybudování a podporu informačně-vzdělávacích středisek, která nabízejí například rekvalifikace, je určeno 168 milionů korun.

Lidí bez práce bude přibývat

Rostoucí nezaměstnanost trápí Česko dlouhodobě, proto stát zvyšuje dávky na podpory v nezaměstnanosti a insolvenci. Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny již srpnu vyčlenil na tento účel dalších 1,505 miliardy korun. Situace na trhu práce se rozhodně nelepší. Míra registrované nezaměstnanosti podle údajů MPSV ke konci října byla 8,5 procenta.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla na konci října v okresech Most (16,1 %), Karviná (14,1 %), Bruntál (14,0 %), Děčín (13,9 %), Hodonín (13,7 %) a Šumperk (13,6 %). Nejnižší naopak v okresech Praha-východ (3,3 %), Praha (3,4 %) a Praha–západ (3,8 %).

Podívejte se na grafiku, jak se letos vyvíjí míra nezaměstnanosti v ČR