Obliba platebních karet v Česku přetrvává. Deset milionů Čechů používá již 9,1 milionů platebních karet, což je o 154 000 více než loni.

Z meziročního srovnání k měsíci září však vyplývá, že poklesl zájem o kreditní karty a lidé spíše upřednostňují debetní karty. „Lidé si sami uvědomují, že je lepší hospodařit s penězy, které reálně mají,“ hodnotí trend Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty, které údaje zveřejnilo.

Španělský únik karetních dat

Minulý týden však bankovní byznys dostal v Evropě tvrdý úder.  Důvodem byl únik dat ve Španělsku, který ohrozil i účty klientů tuzemských bank.

Tuzemské banky byly nuceny v posledních týdnech zablokovat více než 10.000 platebních karet. Finanční ústavy dokonce evidují již i několik případů zneužití dat. "Je třeba zdůraznit, že finanční prostředky klientů nejsou v žádném případě ohroženy, neboť i v případě zneužití jim jejich vydavatelská banka ztrátu plně nahradí," uvedl předseda Bezpečnostního výboru SBK Karel Kadlčák.

Více než sto tisíc karet muselo být staženo v Německu. Tamní banky nyní sčítají milionové škody. Podle stanice Deutsche Welle přijde výměna jedné karty banku na 5 až 10 eur. Při počtu až 100 tisic karet by se celkové náklady mohly vyšplhat na milion eur (přes 27 milionů korun).

Dříve jen výběr z bankomatů, nyní i platby

Češi začali rovněž více využívat karty k placení u obchodníků než k výběru z bankomatů. Například v samotném třetím čtvrtletí přesáhl počet transakcí u obchodníků 50 milionů, zatímco počet transakcí v bankomatech činil přibližně 39 milionů. Ke konci září bylo v Česku 3631 bankomatů a přes 60 000 míst, kde je možné platit kartou.

"Platební karty jsou výrazněji používané i pro menší platby, a to nejen v důsledku ekonomické situace. Klesají jak průměrná výše výběru z bankomatu tak průměrná platba kartou u obchodníka. Na druhou stranu roste výrazněji počet transakcí provedených v obchodním místě na úkor výběrů hotovosti z bankomatů," uvedl Kotlán.

Banky zlepšují i zabezpečení platebních karet a již několik let vybavují karty vedle magnetického proužku rovněž čipem. Zatímco na konci roku 2006 byl v Čechách vydáno necelých 3,5 milionu čipových karet, na konci letošního září to bylo již 7,82 milionu. Banky přitom počítají s tím, že čipem by měly být vybaveny všechny platebních karty do konce roku 2010.

Slovenská Volksbank má karty s vysílačkou

Podle předsedy SBK Františka Jungra se v této době otevírá pro banky možnost přijít s dalšími inovacemi, které by oslovily klienty a znovu nastartovaly dynamiku kartového odvětví. "Takovou inovací může být bezkontaktní technologie, která má ideální možnost uplatnění u maloobjemových plateb rychlého občerstvení, dopravě, sportu a kultuře," uvedl.

Technologické vychytávky přitom nejsou jen hudbou budoucnosti, karty s radiovým signálem fungují dobře v Turecku i na sousedním Slovensku. „Na Slovensku jsou banky inovativnější, bezkontaktní karty tam již loni úspěšně zavedla Volksbank,“ říká Kotlán. Český trh by tento trend mohl podle jeho odhadu zasáhnout již v příštím roce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist