Mezi světovými hospodářskými a finančními činiteli se objevily zřetelné rozpory ohledně dalšího osudu státních stimulačních programů na podporu ekonomického oživení. Zejména výrazný je rozdíl mezi doporučeními Mezinárodního měnového fondu a radami a záměry Evropské centrální banky, napsal v úterý britský list Financial Times.

Vlády za finanční krize a globální hospodářské recese, která právě končí, nalily do ekonomik z rozpočtů stovky miliard dolarů a eur a centrální banky podporují ozdravení úvěrového trhu mimořádnou nabídkou levných peněz. V současné době se diskutuje, kdy by se měla tato podpora z ekonomiky začít stahovat tak, aby to jednak neohrozilo oživení, ale na druhé straně nevyvolalo vážné riziko nekontrolovatelné inflace a rozvratu veřejných financí.

Za pokračování stimulace se zasazuje zejména MMF. Jeho šéf Dominique Strauss-Kahn v pondělí varoval před brzkým stahováním podpory a upozornil, že oživení globální ekonomiky z recese je stále ohroženo šoky a špatnými politickými kroky. Stimulační programy by se tak neměly zastavovat příliš brzy, řekl Strauss-Kahn.

"Na všeobecný ústup je stále příliš brzy. Doporučujeme raději se v zájmu opatrnosti mýlit, protože příliš brzké opouštění stimulace by bylo nákladnější než příliš pozdní odchod od ní," řekl šéf MMF.

Frankfurt: příliš dlouhé stimulace mohou vést ke krizi

Jeho vyjádření ostře kontrastují s varováními, která v poslední době vysílá ECB. Člen výkonného výboru banky Lorenzo Bini Smaghi v pátek prohlásil, že "z historické zkušenosti víme, že pozdní ústup od stimulace může vyvolat budoucí krize."

Bini Smaghi otevřeně kritizoval zastánce prodlužování podpory, když řekl, že "model ´mýlit se s pozdním ústupem´ je potenciálně nebezpečný stejně jako podobné pokusy z minulosti. Upřesnil, že například model "růstu produktivity" spojený s takzvanou "novou ekonomikou" z konce 90. let i model "obav z deflace" po recesi v roce 2001 vedly v některých vyspělých ekonomikách k příliš dlouhé stimulaci, což "zaselo semena následných krizí".

V pondělí na konferenci v Madridu se šéf ECB Jean-Claude Trichet otevřeně postavil proti dalšímu prodlužování vládních rozpočtových stimulů, které jsou podle něj hrozbou pro veřejné finance. Podle Tricheta už zde je "stále naléhavější potřeba ambiciózních a realistických ústupových fiskálních strategií a potřeba konsolidace veřejných financí". Trichet již předtím zdůraznil, že ECB je rozhodnuta zrušit dodatečný přísun peněžní likvidity na trhy "včas a s ohledem na hrozby pro cenovou stabilitu".