Srovnání letošních objemů obchodů

Varšavská burza

27,5 mld. EUR

Pražská burza

13,7 mld. EUR

Před měsícem vyrazili představitelé varšavské burzy na "lov" firem do Česka, nyní tvrdí, že již sklízejí první ovoce.

Na polský trh pro menší firmy NewConnect by v nejbližší době mohly vstoupit hned čtyři české společnosti. K dvěma firmám, které na trh chystá uvést společnost Cyrrus, se podle členky představenstva burzy ve Varšavě Beaty Jaroszové přidaly další dvě.

"Máme informace od investičních poradců, že další dvě firmy z finančního a energetického sektoru vážně projevily zájem o úpis akcií na burze v Polsku," řekla HN.

Přidaly by se tak ke dvěma firmám z Česka, které již na burze v Polsku jsou - BGS Energy Plus a Photon Energy.

Na začátek příštího roku přitom Poláci připravují v Česku další kampaň. "Zájem je také na Slovensku, takže se podíváme i tam," říká Jaroszová.

Burzu v Praze tato aktivita nijak neohrožuje, říká její šéf Petr Koblic. Říká, že jde o malé firmy, které by v Praze nenašly dostatek investorů.

Pražský kapitálový trh se navíc příští rok může těšit na největší IPO (prvotní úpis akcií) ve své historii. Akcie za více než 50 miliard korun zde chystá prodat Československá obchodní banka.

Další průnik do Česka?

Polská burza, která neuspěla minulý rok se svou nabídkou na nákup burzy pražské, však kromě lákání malých českých firem může proniknout do Česka i jinak.

Ve hře totiž stále existuje myšlenka na spolupráci s burzou RM-Systém, kterou v Česku využívají výhradně drobní klienti.

"Nyní analyzujeme všechny možnosti, jak bychom mohli spolupracovat. Nedá se samozřejmě vyloučit ani, že bychom RM-Systém koupili," sdělil HN šéf varšavské burzy Ludvik Sobolewski. "Tyto úvahy jsou však v počátečním stadiu. V současnosti rozhodně neexistují konkrétní plány na případnou spolupráci s RM-Systémem," dodal vzápětí Sobolewski. RM-Systém patří skupině Fio, která je zároveň členem burzy ve Varšavě. Ve srovnání s pražskou burzou jsou objemy na tomto trhu minimální. Dosahují nanejvýš několika procent.

Jakékoli spolupráci s kýmkoli však může varšavské burze vadit nedokončená privatizace. Stále totiž patří z více než 90 procent státu a její prodej se stále brzdí. Sám Sobolewski přitom přiznává, že to vidí jako problém. "Jako neprivatizovaná burza máme občas potíže s tím, že panuje nejistota o našem budoucím vlastníkovi. To se projevilo třeba při prodeji pražské burzy, kdy se nám vlastníky nepodařilo přesvědčit, že to spojení je dobré," řekl Sobolewski.

Právě fakt, že burzu v Polsku vlastní stát, se stal hlavním důvodem proto, že byla ze soutěže o burzu v Praze vyřazena. Tu nakonec koupila burza vídeňská.

Srovnání pražské a varšavské burzy
(článek pokračuje pod grafikou)

Jediný uchazeč a ti další

Nyní však existuje pouze jediný uchazeč o nákup polské burzy a to je Deutsche Borse. A není vůbec jisté, zda polská vláda svou burzu Němcům prodá. Žádné datum pro odpověď na nabídku nebylo stanoveno.

Do celého procesu se navíc podle informací HN tlačí polští brokeři, kteří by chtěli získat v burze vliv. Současný plán však zatím počítá s jedním majoritním investorem, který bude mít mezi 51 a 73 procenty, a minoritními vlastníky, kteří by se měli rekrutovat právě z řady brokerů.

Jenže to se řadě z nich nelíbí a údajně tlačí na vládu, aby brokeři mohli ovládat většinový balík akcií burzy.

I proto Sobolewski připouští, že privatizace vůbec nemusí být dokončena rychle. "Nic nás netlačí, není třeba pospíchat. Je možné, že se rozhodnutí o prodeji burzy znovu odloží," říká.

Podle loňských odhadů má polská burza hodnotu minimálně 1,5 miliardy zlotých.

/od našeho zpravodaje z Varšavy/

Úspěšné lovy u sousedů

Představitelé varšavské burzy si pochvalují, že jejich nedávná "náborová" kampaň v Česku přinesla výsledky, a proto hodlají organizovat v příštím roce další.
FOTO: REUTERS